Príčiny vzniku suchej kože sú rôzne, rovnako ako miesta výskytu. Suchá pokožka môže zasiahnuť prakticky ktorúkoľvek časť tela, najčastejšie však postihuje oblasti rúk a nôh.
Typy suchej pokožky
Suchá koža často vzniká v dôsledku vystavenia špecifickým poveternostným podmienkam (suchý a studený vzduch), pôsobením veľmi horúcej vody či určitých chemikálií, napríklad bielidla. V takomto prípade sa s veľkou pravdepodobnosťou jedná o kontaktnú dermatitídu, teda ochorenie kože, pri ktorom pokožka neprimerane reaguje na priamy kontakt s dráždivou látkou.
Ďalším typom dermatitídy je tzv. seboroická dermatitída. Prejavuje sa obvykle u dojčiat formou začervenanej a suchej pokožky hlavy. Medicína takisto pozná atopickú dermatitídu, ľudovo nazývanú ekzém. Ide o chronický stav kože s charakteristickou tvorbou suchých a šupinatých škvŕn. Vysychanie pokožky však môžu spôsobiť aj ochorenia ako psoriáza alebo cukrovka 2. Typu.
Suchá koža – rizikové faktory
Suchá pokožka sa môže objaviť u kohokoľvek a prakticky kedykoľvek. Existujú však isté rizikové faktory, ktoré šance na vznik suchej pokožky predsa len zvyšujú. K spomínaným faktorom patrí vek. Čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa uňho suchá koža prejaví. Pokožka totiž s pribúdajúcim vekom stráca elasticitu a schopnosť tvoriť prirodzené olejnaté vrstvy, výsledkom čoho je vznik vrások či práve suchej pleti.
Svoju úlohu môže zohrať aj dedičnosť – ak sa u vašich blízkych príbuzných vyskytuje ekzém či alergická kontaktná dermatitída (alebo iné alergické ochorenia), pravdepodobne sa tieto problémy skôr či neskôr objavia aj u vás.
Kondíciu pokožky však ovplyvňuje aj počasie či hygienické návyky. Suchej koži vo všeobecnosti neprospieva relatívne nízka vlhkosť vzduchu a časté umývanie veľmi horúcou alebo studenou vodou.
Ako sa starať o suchú pleť?
Odpoveď na otázku „ako sa starať o suchú pokožku“ často tkvie v jednoduchej zmene životného štýlu. Pacientom s problematickou pokožkou sa odporúča vymeniť kúpeľ za krátke sprchovanie(do 10 minút) vlažnou vodou. V rámci kozmetických prostriedkov by ste sa mali vyhýbať dráždivým mydlám, vymeňte ich radšej za jemný prípravok, ktorý pokožke pomôže pri hydratácii. Pri utieraní pokožky sa treba vyvarovať šúchania. Radšej voľte jemnejšiu metódu, napríklad odsávanie kvapiek vody pomocou priloženého uteráka. Ak je vaša pokožka veľmi suchá, vyhľadajte produkty na báze vazelíny či vody s obsahom antioxidantov, ktoré jej zabezpečia nielen patričnú ochranu, ale najmä potrebnú výživu.