Ako sa starať o chodidlá?
1. Pohodlie
Obuv, ktorá vás tlačí chodidlám veľmi neprospieva. Neprospieva im ani nevhodná obuv. Ideálne pre chodidlá je, keď na túru nosíte turistické topánky, na beh bežecké a počas bežných dní obuv s mierne vyvýšením opätkom. Práve turistická obuv v mnohých šatníkoch chýba. Ak sa vyberiete na dlhšiu prechádzku alebo výlet do lesa, pánska a dámska turistická obuv je zárukou, že vás chodidlá a nohy nebudú bolieť ani po hodinách chôdze.
2. Pedikúra
Pedikúru odporúčame nechať na pedikérke. Keď nemáte čas, možnosťou je domáca pedikúra. Kúpiť je možné vaničky, elektrické pilníky i prípravky, ktoré nahradia profesionálnu starostlivosť.
3. Kožička
Nielen strihanie nechtov je dôležité. Veľa ľudí zabúda na kožičku okolo nechtov a na suchú kožu na chodidlách. V miestach, kde nie je koža ošetrovaná vzniká pleseň. Mykózy nôh vyzerajú hrozne a pekelne bolia.
4. Masáže
Masírovať chodidlá sa dá na veľa spôsobov. Môžete sa vložiť do rúk masérov alebo skúsiť domáce pomôcky. Trh s masážnymi pomôckami je obrovský. Masážne vankúšiky alebo vaničky nahradia ruky maséra a chodidlá príjemne zrelaxujú.
5. Cviky
Doprajte chodidlám cviky, ktoré ich ponaťahujú a posilnia. Inšpiráciu nájdete na internete. Cvičiť sa dá s malou loptičkou, šatkou alebo zopár minút šliapte po akupresúrnom chodníku.
6. Pohyb
Chodidlá a nohy bolia nielen z prílišného chodenia, ale tiež z celodenného sedenia. Ak máte sedavé zamestnanie, nezabúdajte cvičiť. Stačí obyčajná chôdza, ktorá nohy a chodidlá prekrví, čím zabránite kŕčom a podporíte krvný obeh.
7. Hydratácia
Venujte pár minút pred spaním hydratácii chodidiel. Prípravky na chodidlá sa v noci vstrebú a ráno bude pokožka nôh vláčna. Existujú i špeciálne návleky obsahujúce výživné látky.