Technické vybavenie jachty dnes už nie je len záležitosťou luxusu, ale nevyhnutnou súčasťou každej úspešnej námornej výpravy.
Navigačné systémy jácht
Navigačné systémy patria medzi najdôležitejšie technické vybavenie každej lode na predaj. Globálny navigačný satelitný systém GPS dnes poskytuje takmer dokonalú presnosť určenia polohy. Moderné jachty sú vybavené multifunkčnými displejmi, ktoré kombinujú navigačné mapy, informácie o počasí, hĺbke mora a dokonca aj aktuálne informácie o morských prúdoch. Tieto zariadenia dokážu v reálnom čase zobraziť presne nielen aktuálnu polohu lode, ale aj odhadnúť trasu a predpokladaný čas príchodu do cieľa.
Automatický systém záchrany
Bezpečnostné zariadenia sú ďalšou kritickou súčasťou technického vybavenia. Automatické záchranné systémy, núdzové vysielačky a moderné záchranné člny sú dnes štandardom každej jachty na predaj. Systém AIS (Automatic Identification System) umožňuje okamžitú identifikáciu a sledovanie okolitých lodí, čo významne znižuje riziko kolízie. Každá profesionálna jachta by mala byť vybavená týmto systémom, ktorý dokáže poskytnúť informácie o veľkosti, rýchlosti a smere pohybu okolitých plavidiel.
Komunikačné systémy
Komunikačné technológie zaznamenali v posledných rokoch obrovský posun. Satelitné telefóny a internet umožňujú nepretržité spojenie aj uprostred oceánu. Moderné jachty sú vybavené výkonnými rádiostanicami, ktoré podporujú niekoľko frekvenčných pásiem a dokážu komunikovať na veľké vzdialenosti. Špeciálne pobrežné rádiá poskytujú okamžitý kontakt so záchrannými zložkami v prípade núdze. Ak ste vodca malého plavidla alebo kapitán, neustále dokážete byť v kontakte s pobrežím.
Elektrické systémy
Elektrické systémy sú čoraz sofistikovanejšie. Solárne panely a veterné generátory dnes bežne dopĺňajú klasické dieselové generátory, čím výrazne znižujú náklady a environmentálnu záťaž. Akumulátorové systémy umožňujú uchovávať elektrickú energiu aj počas dlhších plavieb ďaleko od pobrežia. Inteligentné energetické systémy dokážu automaticky optimalizovať spotrebu a prerozdeľovať elektrickú energiu medzi rôzne zariadenia na lodi.
Meteorologické a oceanografické senzory poskytujú kapitánovi a posádke komplexné informácie o aktuálnych poveternostných podmienkach. Moderné systémy dokážu nielen merať rýchlosť vetra, teplotu vzduchu a mora, ale aj predpovedať krátkodobý vývoj počasia. To umožňuje prijímať lepšie navigačné rozhodnutia a minimalizovať riziká spojené so zmenami počasia.
Systémy monitorovania stavu lode sú v súčasnosti mimoriadne pokročilé. Špeciálne senzory nepretržite sledujú technický stav všetkých kľúčových mechanizmov - od motorov cez hydraulické systémy až po tesnosť trupu. Akékoľvek abnormality sú okamžite signalizované posádke, čo umožňuje včasný zásah a predchádza potenciálnym problémom.