V lete pri teplom počasí sa bazén často využíva, vo vode sa kúpe viac ľudí a do vody sa tak dostane väčšie množstvo drobných nečistôt, našliapaná tráva, prach z nôh, zvyšky opaľovacieho krému a pot. Dážď potom so sebou do bazéna zanesie veľké množstvo nečistôt zo vzduchu, a to vrátane mikrobiologických. Do vody sa tak môžu jednoducho dostať riasy, ktoré sa rýchlo rozmnožujú. Riasy môžu spôsobiť nielen tráviace problémy, ale i kožné reakcie a spustiť prejavy rôznych alergií a ochorení. „Mikroorganizmy nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, a o to sú zákernejšie. Môžu spôsobiť nepríjemnú vyrážku, podráždenie kože alebo gynekologické problémy v podobe kvasinkových infekcií,“ upozorňuje na možné riziká primárka Dermatovenerologického oddelenia FN Motol MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA.
Striedanie teplôt kazí vodu, merajte PH a používajte správnu chémiu
V tomto nestálom počasí má voda v bazénoch tendenciu rýchlejšie sa kaziť. Striedanie teplôt a predovšetkým dážď veľmi ovplyvňujú PH vody, a tým i účinnosť bazénovej chémie. Bežne sa odporúča pri stálom počasí kontrolovať PH vody v bazéne raz týždenne. V týchto dňoch je ale potrebná častejšia kontrola PH. Odborníci radia realizovať test vody až trikrát a vždy po daždi.
Nedostatočná starostlivosť o bazén podporuje tvorbu rias
Nesprávna hodnota pH v bazéne má za následok predovšetkým rast rias. „Správne hodnoty PH vody sú alfou a omegou každej krištáľovo čistej vody. Kým nie je PH v rozmedzí 7,1 do 7,5, ťažko udržíte vodu v bazéne kvalitnú, preto po zaistení hodnoty PH vody vo vašom bazéne aplikujte prípravky na jeho úpravu tak, aby ste docielili požadované hodnoty,“ odporúča Vojtěch Buřič, brand manažér značky Savo bazénová chémia . Filtráciu je potrebné zapnúť vždy po aplikácii prípravku PH + alebo PH-, alebo ďalšej bazénovej chémie na úpravu kvality vody. Pomocou filtrácie dôjde k odstráneniu nečistôt, bazénová chémia sa vo vode premieša.
3 najčastejšie problémy s vodou v bazéne a ich riešenie:
Voda je zelená
Skontrolujte a upravte PH, použite chlór šok, aplikujte prípravok na zničenie rias, tzv. vločkovač napr. Savo z rady bazénovej chémie. Vodu v bazéne nechajte filtrovať aspoň 10 hodín.
Dno bazéna je slizké a zelené
Skontrolujte a upravte PH vody, aplikujte šokovú terapiu, zapnite filtráciu s mechanickou kefkou a bazénovým vysávačom odstráňte riasy. Následne aplikujte prípravok proti tvorbe a opäť zapnite filtráciu.
Voda je kalná alebo matná
Skontrolujte a upravte PH, použite chlór šok, vyčistite filter a vodu prefiltrujte. Po vypnutí filtrácie aplikujte rozjasňovač pre krásne priehľadnú vodu.