Definícia drobnej stavby podľa zákona
Drobné stavby v zmysle stavebného zákona sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie a ide o nasledujúce stavby:
- prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 štvorcových metrov a výška 5 metrov. Patria sem napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov zvierat, sauny, úschovne bicyklov (nie garáže).
- podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 štvorcových metrov a hĺbka 3 metre. Patria sem pivnice a žumpy.
- Medzi drobné stavby, pri ktorých si treba splniť ohlasovaciu povinnosť, patrí aj vyhotovenie nového oplotenia.
- Prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu a pripojenie už postavených drobných stavieb a na rozvodné siete a kanalizáciu
Uviedli sme len na úvod základné informácie, ktoré obsahuje kompletný stavebný zákon, a na čo je potrebné nezabudnúť kým stavebná firma prevezme opraty na samotnou stavbou, alebo rekonštrukciou domu.
V základe podobne, avšak omnoho náročnejšie je to aj pri vybavovaní stavebných povolení, ak sa jedná o novú výstavbu napríklad pre projekt rodinných domov.
Inžinierske služby a stavebný dozor
Pokiaľ nechcete strácať čas vybavovaním rôznych povolení k stavbe na úradoch aj v tomto smere jestvuje na trhu služba, ktorú ponúkajú profesionálne stavebné firmy – služby v oblasti inžinieringu.
Inžinierske služby
Inžiniering predstavuje jednanie a zastupovanie klienta pred príslušnými úradmi vo vzťahu k príprave potrebných dokumentov a zabezpečeniu stanovísk k stavbe.
Administratívna náročnosť stavebných projektov v súčasnosti, vyžaduje množstvo času a informácií, ktoré je potrebné spracovať, poskytnúť a komunikovať s úradmi a všetkými zúčastnenými stranami.
Technický dozor
Komplexné poskytovanie a riešenie stavebných prác tvorí základný pilier práce pre technický dozor, bez ktorých sa nezaobídete aj pri rekonštrukčných prácach na dome.