Oporné múry alebo tiež steny sú konštrukciou, ktorej hlavná funkcia spočíva v tom, že majú zabrániť zosuvu terénu. Taktiež dokážu vyrovnávať terén. Čo sa týka estetickej stránky, dokážu tiež dotvárať záhradu rodinných domov či podniku a vytvárať priestor komunikácie. V neposlednom rade slúžia ako ochrana v otvorenom výkope.
Na ich výrobu sa využívajú rôzne materiály, ako je kameň, drevo, tehla, gabion, betón alebo železobetón a taktiež ich kombinácia. Zvyčajne sa stavajú v hlbokom základe asi 900 mm. Tento fakt je veľmi dôležitý, pretože zle postavené oporné múry, ktoré majú zlý základ, sú okrem iného aj potenciálnym zdrojom nebezpečenstva práve z dôvodu, že nevydržia tlakové zaťaženie pôdy.
Pri oporných múroch veľmi dôležité pripraviť kvalitné základy tejto konštrukcie. S vaším odborníkom myslite tiež na to, aké bude debnenie základov a odtokového potrubia. To zabráni zadržiavaniu vody. Nezabudnite, že aj keď ide v prípade oporných múrov o menšiu stavbu, je takmer rovnako náročná ako veľká stavba. Taktiež by mala okrem svojej ochrannej funkcie spĺňať aj funkciu estetickú.
Pri plánovaní takéhoto múru v závislosti od jeho veľkosti je dôležité zohľadniť aj tlak pôdy, a podobne. Oporné múry sa niekedy tiež nazývajú opornou stenou. Ide o konštrukciu, vďaka ktorej sa dajú vyrovnať napríklad výškové rozdiely v teréne, to to medzi budovami alebo aj medzi jednotlivými pozemkami.
Najzaujímavejším oporným múrom je práve gabionový oporný múr. Nepotrebuje betónový základ a pôsobí zo všetkých typov najprírodnejšie.
Potrebujete oporný múr? Pomôže v zabraňovaní zosuvu pôdy zo svahu, vyrovnať spomínaný terén alebo architektonicky dotvoria záhradu. V neposlednom rade môže oporný múr slúžiť ako oplotenie medzi pozemkami.
Kontakt výrobcu gabionových oporných múrov: obchod@gabionylemon.sk