Treba mať však na pamäti, že za zhodenie hniezda vám hrozí pokuta takmer 10-tisíc eur. Ako sa teda zbaviť holubov, lastovičiek či dravcov bezpečným a humánnym spôsobom?
Eliminujte potenciálne zdroje potravy
Prvým krokom pri odstraňovaní vtákov je eliminácia akýchkoľvek potenciálnych zdrojov potravy a uzavretie prístupu do potenciálnych hniezdnych oblastí. Ak kŕmite svojich domácich miláčikov výhradne na záhrade, odstráňte alebo zakryte ich misky s jedlom i vodou. Uistite sa, že krmivo pre domáce zvieratá je uchovávané vo vzduchotesných nádobách; tráva je pravidelne pokosená a živé stromy sú orezané. Ak je však hniezdo už postavené alebo obsadené vtákom, nepokúšajte sa ho odstrániť! Hrozí vám totiž nemalá pokuta, a práve v tomto prípade je ideálne siahnuť po účinnom odpudzovači vtákov.
Aké typy odpudzovačov vtáctva poznáme?
Odpudzovače holubov, lastovičiek i dravcov sú jedným z najúspornejších a najrýchlejších dostupných riešení, pričom inštalácia je pomerne jednoduchá. Hroty sú bežným a lacným riešením na fyzické vylúčenie holubov. Najčastejšie sa vyrábajú v pásoch a fungujú na základe predpokladu, že holuby či lastovičky nemôžu pristáť na zahrotených koncoch hrotov. Umiestňujú sa trebárs na zábradlie balkónu či terasy, kde sa vyskytujú najčastejšie. Odpudzovače vtákov generujú signály v podultrazvukovej až ultrazvukovej oblasti, vďaka čomu chránia požadovanú oblasť pred nevítaným vtáctvom ako sú holuby, škorce, vrabce, drozdy, ďatle a pod. Stop hniezdo predstavuje mechanickú ochranu okien a fasád, a to pred výstavbou hniezd sťahovavého vtáctva. Aj takýmto spôsobom sa dá efektívne zabrániť stavbe hniezd, a to bezpečným a humánnym spôsobom. Mnoho majiteľov domov obľubuje makety dravcov, ktoré fungujú najmä na holuby, ale tiež škorce a drozdy.