Rozšírené hľadanie
Štvrtok 21. November 2024 |
meniny má Elvíra

Praktická termobielizeň pre komfort v teple

Datum: 25.11.2011

TERMO čiže FUNKČNÁ bielizeň vám výborne poslúži nielen pri športe, ale aj pri akejkoľvek inej aktivite. Moderné materiály, z ktorých sa termobielizeň vyrába, odvádzajú vlhkosť a pot z povrchu tela, čo ocenia športovci (cyklisti, lyžiari, vodáci) i turisti,poľovníci alebo rybári. Termobielizeň je vhodná do extrémnych podmienok, aj k bežnému pobytu v prírode, pri športe i na každodenné nosenie. Je využiteľná vždy, keď potrebujete byť v teple, suchu a v pohode.

 

Damske termotričko FRESHGUARD

Čo je to vlastne termobielizeň?

Základná myšlienka je pri funkčnom oblečení rovnaká a celé tajomstvo spočíva v druhu vlákien, tkanín a spôsobu ich spracovania. Väčšinou sa používajú tkaniny a pleteniny z umelých vlákien, ktoré sú schopné svojim špeciálnym tvarom odvádzať vlhkosť od pokožky a neabsorbovat ju. Materiály teda nezvlhnú a medzipriestory tkanín zostávajú otvorené a zachovajú si priedušnosť, vďaka čomu termobielizeň rýchlo schne. Pretože vlhkosť nezostane ani na pokožke, ani na materiále, nevzniká chlad pri odparovaní. Ľudský organizmus potom nevydáva energiu navyše a zároveň sa ani nepodchlazuje.
Polypropylénové vlákna sú odolné voči plesniam, baktériám a sú dobre znášanlivé s ľudskou pokožkou, nevyvolávajú alergické reakcie. Vďaka týmto vlastnostiam dnes mamičky svojim ratolestiam kupujú detskú termobielizeň aj na bežné nosenie.

Ako obliekať termobielizeň?

Systém obliekania je založený na dostatočnom odvode potu z tela a následnej ochrany proti poveternostným vplyvom. Ako prvú vrstvu, ktorú obliekame priamo na telo, by sme mali použiť funkčnú bielizeň s najlepším odvodom vlhkosti, ktoré udržiava pokožku suchú a nechladí. Výber ďalších vrstiev je ale nemenej podstatný. Zle zvolená "nefunkčná" vrstva by totiž mohla vyrušiť funkčnosť termobielizne (napr. termobielizeň + bežný sveter). Ďalšia vrstva by mala mať okrem perfektnej priepustnosti vlhkosti nemenej dôležitú vlastnosť, a to hrejivosť. V letných mesiacoch je postačujúca jedna vrstva, na jar a jeseň je vhodné používať základnú a vrchnú vrstvu a v zimných mesiacoch najlepšie tri vrstvy.
Termobielizeň vyberajte tak, aby Vám priliehalo priamo na telo, záhyby na príliš veľkom tričku znemožňujú jeho správnu funkčnosť. Veľkou výhodou pri termobielizni sú aj ploché švy, ktoré sú oveľa príjemnejšie pri nosení.

Ako sa udržiava termobielizeň?

Pozorne čítajte etikety so symbolmi údržby. Termobielizeň je možné prať v práčke v bežnom pracom prostriedku v teplej vode (maximálne 40°C). Nesmie sa však používať aviváž, ktorá môže spôsobiť zníženie kapilárneho výkonu vlákna. Termobielizeň je vhodné prať naruby, pretože zipsy, suché zipsy či plastické nášivky môžu poškodiť jemnejšie pleteniny. V krajnej núdzi sa dá prať dokonca i bez použitia pracích prostriedkov a v studenej vode. Termobielizeň sa nežehlí!

Investovať do termobielizne sa rozhodne oplatí, či už chcete zimu tráviť športovaním, alebo len tak rekreovať a zachovať si teplotný komfort a psychickú pohodu v akýchkoľvek podmienkach. Termobielizeň môžete používať aj po skončení zimnej sezóny, napríklad keď sa vyberiete k vode alebo sa bicyklovať. V Maxane si môžete kupit kvalitnú funkčnú bielizeň aj v dámskych a pánskych nadmerných XXL veľkostiach... vedľa termo tričiek a spodkov aj termo vesty a bundy.

Čítané: 1238 x