Brúsenie drahých kameňov
Veľkosť, počet a uhly brúsených plôch drahého kameňa sa vypočítavajú matematicky. Kameň sa najprv prepíli alebo rozštiepi a následným otáčaním na sústruhu sa obrusuje o ďalší diamant, aby sa získal požadovaný okrúhly tvar. Nasleduje brúsenie plôch kameňa, jeho leštenie, až sa kameň pred vsadením do šperku definitívne vyleští. A nádherné prstene s krásnym lesklým drahým kameňom sú na svete.
Aké typy brúsov poznáme?
-Briliantový brús – je najvhodnejší pre diamanty a iné, najmä bezfarebné drahé kamene. Zaručuje, že sa od vrchnej časti vybrúseného kameňa odrazí maximum dopadajúceho svetla, čím sa dosiahne požadovaný jas a oheň.
- Stupňový brús – je vhodný na brúsenie farebných drahých kameňov, ktoré majú obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Krehké kamene môžu mať zbrúsené rohy, čím vznikne osemuholníkový tvar, častý trebárs pri smaragdoch.
- Kombinovaný brús – kamene s kombinovaným brúsom majú väčšinou okrúhly obrys, pričom korunka sa brúsi ako briliant a spodná časť (pod rundistou) má zasa stupňový brús. Do takéhoto tvaru sa opracúvajú predovšetkým zafíry, rubíny a väčšina priehľadných kameňov.
- Fantazijný brús – tento druh brúsenia sa využíva predovšetkým u zriedkavých drahokamov rôznych tvarov. Môže byť trojuholníkový, päťuholníkový, šesťuholníkový, prípadne má tvar kosoštvorca.