Rozšírené hľadanie
Streda 27. November 2024 |
meniny má Milan

Lanxess robí v Afrike futbal tým pravým zážitkom

Datum: 14.06.2010

Urobiť majstrovstvá sveta zábavné, farebné a bezpečné bezpochyby vyžaduje množstvo práce. Čo ste však asi netušili je fakt, že zásadnú rolu vo všetkom zohral chemický priemysel! Konkrétne nemecká spoločnosť LANXESS, vďaka ktorej má srdce šampionátu – štadión Soccer City v Johannesburg – unikátny výzor symbolu Afriky, a tiež vysoko bezpečné sedadlá. Chémia pomáha aj futbalistom: vďaka nej majú kopačky pevné ako slonia koža.

Africký hrniec „zhltol“ 55 ton farby

Ultramoderný štadión Soccer City Stadium v Johannesburgu je skutočne emotívnym centrom celého šampionátu – odohrá sa tu úvodný zápas aj finále turnaja. Jeho prerod symbolizuje minulosť aj budúcnosť Afriky. Architekti najväčšieho štadióna v Afrike, ktorý pojme takmer
95 000 divákov, sa pri navrhovaní jeho obloženia inšpirovali tvarom a farbami tradičnej africkej nádoby kalabasa. Vďaka svojej štruktúre a betónovému plášťu, navrhnutému v typických afrických farbách je štadión nazývaný aj africký hrniec.

 

Jeho plášť sa skladá z 33 600 panelov a má rozlohu 43 000 m2. Farebne reprodukuje odtiene tradičných afrických nádob z tekvíc nazývaných kalabasy. Na štadión, ktorého rekonštrukcia stála 205 miliónov Eur, sa minulo spolu 55 000 kilogramov farby z pigmentu od spoločnosti LANXESS.

 

Bezpečné sedadlá zo špeciálneho plastu

Chémia sa na štadióne stará aj o bezpečnosť divákov. Sedadlá štadióna sú z materiálu LANXESS Durethan, ktorý sa použil na výrobu operadiel namiesto kovu, využitého bežne na štadiónoch tohto typu. Špeciálny plast odolá tlaku až 600 kilogramov, vďaka čomu sú fanúšikovia v absolútnom bezpečí. Okrem toho sú sedadlá aj operadlá tvarované tak, aby pri ich výrobe nevznikali žiadne ostré hrany, ktoré by mohli divákov zraniť. Dizajnéri sa vyhli aj tvarom, v ktorých by mohli uviaznuť končatiny divákov.

 

Nezničiteľné kopačky vďaka chémii

Aj keď ich nie je priamo vidieť, chemikálie na ochranu kože od LANXESS hrajú významnú úlohu pri výrobe druhého najdôležitejšieho nástroja futbalistov po lopte – ich kopačiek. Vďaka chemikáliám od spoločnosti LANXESS (Aquaderm, Bayderm, Euderm, a pod.), ktoré sa nanášajú vo vrstvách tenkých len zlomky milimetra, sú kopačky pevné ako slonia koža. Aj napriek neustálemu kontaktu s loptou, trávou, holou zemou či vodou je koža kopačiek prakticky nezničiteľná.

Čítané: 1094 x