Budova Slovenského rozhlasu, známa ako obrátená pyramída, je neprehliadnuteľným svetovým unikátom. Reprezentuje povojnovú modernú architektúru a je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Vo štvrti, ktorá bola známa nízkymi vinohradníckymi domčekmi, na Mýtnej ulici, vybudovali architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling monumentálnu stavbu, ktorá sa stala symbolom Bratislavy. Mala byť súčasťou bulváru v centre Bratislavy, ktorého návrh sa však nikdy nepodarilo zrealizovať.
Spočiatku sa ľudia na nezvyčajné expresívne dielo pozerali s nedôverou a prejavovali aj emócie nespokojnosti. Tvar obrátenej pyramídy má okrem umeleckého najmä praktický prínos. Autori bojovali s výzvou malého pôdorysu, preto sa namiesto 30-poschodovej budovy rozhodli realizovať na tú dobu viac ako odvážny projekt.
V čase jej vzniku vládla v ovzduší zvláštna atmosféra slobody a nových vízií. Američanom sa podarilo vystúpiť na mesiac, technika naberala na obrátkach a výzva postaviť budovu doslova „hore nohami“ do modernej urbanistickej doby doslova zapadla. Obrátená pyramída bola postavená v roku 1983 po 16 rokoch náročnej stavby, pričom prvé vysielanie „na ostro“ sa zrealizovalo až v roku 1985.
Ide o prvú stavbu na Slovensku postavenú z ocele, v ktorej je zahrnutý zaujímavý koncept pyramídy v pyramíde. Zaručila sa tak vynikajúca akustika pre nahrávacie štúdiá aj pre koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, nájdeme v nej aj jeden z najväčších organov na Slovensku, ktorý má šesťtisíctristo píšťal. V budove sú tiež zvukotesné nahrávacie a prevádzkové priestory.
Pri návšteve Bratislavy odporúčame pozrieť si tento svetový unikát. Viacero svetových miest má stavbu obrátenej pyramídy, žiadna z nich však neuplatnila zvukovo oddelenú menšiu pyramídu vnútri väčšej. Ak plánujete stráviť v hlavnom meste pár dní, odporúčame hostel Bratislava. Nachádza sa v centre mesta a ponúka príjemné a pre návštevníkov praktické ubytovanie v Bratislave.