Už viac než 2000 rokov je používaná ako prírodný liek, ktorý povzbudzuje ženské a mužské libido. Aj napriek tomu, že rastie iba v peruánskych Andách vo výške 4000-4500 m n.m. je maca voľne dostupná v rôznych formách. Aké sú vlastne liečivé účinky tejto rastliny a v akej forme a množstve ju môžeme prijímať? Čítajte ďalej.
Právom nazvaná superpotravina
Prášok vyrobený z koreňa tejto rastliny, ktorá sa radí medzi kapustovitú zeleninu (patrí tu aj brokolica, karfiol, kapusta a kel) je hlavným zdrojom živín. Obsahuje dôležité vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín C, meď, železo, draslík, vápnik, fosfor, zinok, vitamín B6 a mangán. Koreň žeruchy je tiež výborným zdrojom sacharidov a bielkovín, má nízky obsah tuku a obsahuje dostatočné množstvo vlákniny. Nachádza sa v ňom tiež množstvo bioaktívnych rastlinných zlúčenín.
Maca zvyšuje chuť na milovanie
Výskum z roku 2002 počas troch mesiacov porovnával dve skupiny mužov vo veku od 21 do 56 rokov. U skupiny mužov, ktorej nebolo podávané placebo, vedci zaznamenali zvýšenie hladiny testosterónu, čo potvrdilo hypotézu, že maca peruánska zvyšuje libido. Iná štúdia z roku 2010 taktiež potvrdila pozitívny vplyv super rastliny na sexuálnu dysfunkciu a libida u oboch pohlaví po šiestich týždňoch užívania.
Vplýva na plodnosť u mužov
Pokiaľ ide o mužskú plodnosť, kvalita a kvantita spermií je veľmi dôležitá. Existuje niekoľko výskumov o tom, že koreň žeruchy peruánskej pozitívne zvyšuje plodnosť mužov ( 7 , 8 ). Nedávny výskum zhrnul zistenia piatich malých štúdií. Ukázalo sa, že maca zlepšila kvalitu spermií u neplodných aj zdravých mužov ( 9 ). Jedna z vedeckých štúdií skúmala deväť zdravých mužov - štyri mesiace po konzumácii žeruchy výskumníci zistili, že maca mala za následok zvýšenie objemu spermií, počet spermií na ejakulum, pohyblivý počet spermií a motilitu (pohyblivosť) spermií ( 8 ).
Maca pomáha zmierniť príznaky menopauzy
Menopauza je definovaná ako obdobie v živote ženy, kedy sa natrvalo ukončí menštruačný cyklus. Prirodzený úbytok estrogénu, ktorý sprevádza menopauzu, môže spôsobiť celý rad nepríjemných symptómov, ktoré zahŕňajú: návaly horúčavy, vaginálnu suchosť, výkyvy nálady, problémy so spánkom a podráždenosť. Jedna štúdia u žien v menopauze zistila, že žerucha peruánska pomohla zmierniť symptómy menopauzy, vrátane návalov horúčavy a prerušovaného spánku ( 10 ).
Ďalšie liečivé vlastnosti
Okrem toho, že maca peruánska zvyšuje chuť na milovanie, plodnosť a zmierňuje príznaky menopauzy, má aj iné liečivé vlastnosti. Napríklad zlepšuje duševné pohodlie a náladu znížením depresie a úzkosti. Zlepšuje učenie a pamäť. Zabraňuje cukrovke a pomáha znižovať hladinu cholesterolu pri srdcových problémoch. Posilňuje imunitu a pozitívne vplýva na energiu.
Ako zaradiť žeruchu peruánsku do jedálnička
Žerucha, alebo maca peruánska sa predáva v prášku, takže ju môžete jednoducho pridať do do smoothies, ovsených vločiek alebo do jogurtu. Optimálna dávka nebola stanovená. Avšak dávka prášku použitého vo vyššie spomínaných štúdiách sa všeobecne pohybuje v rozmedzí od 1,5 do 5 gramov denne. Macu môžete tiež prijímať v kapsuliach, 2 krát denne po jedle. Odporúčame kupovať iba certifikovaný bio výrobok zložený zo 100% bylín bez pridaných látok, GMO a konzervantov, ako je napríklad produkt LIBIDO4.ME. Ten okrem vzácnej macy peruánskej obsahuje aj iné prírodné látky, ktoré podporujú plodnosť a sexualitu. Viac sa dočítate na webstránke www.altevita.sk.