S kratšími dňami a dlhšími nocami sa spájajú skutočné a hmatateľné problémy duševného zdravia. A to často vo forme sezónnej afektívnej poruchy alebo SAD.
Čo je SAD?
Sezónna afektívna porucha alebo sezónna depresia je typ depresie, ktorá sa vyskytuje každý rok v rovnakom ročnom období. Možno máte SAD, ak ste sa počas niekoľkých posledných zím cítili depresívne, ale na jar a v lete bola vaša nálada oveľa lepšia.
SAD môže postihnúť každého, ale výskum ukazuje, že je častejšia u:
- žien,
- ľudí žijúcich ďaleko od rovníka, kde sú dni počas zimy veľmi krátke,
- ľudí vo veku od 15 do 55 rokov,
- ľudí, ktorých príbuzní bojovali so SAD.
Príznaky zahŕňajú:
- pocit smútku, nevrlosti, nálady alebo úzkosti,
- strata záujmu o bežné činnosti,
- stiahnutie sa zo sociálnej interakcie,
- konzumácia väčšieho množstva sacharidov, ako sú chlieb a cestoviny, a chuť na ne,
- prírastok hmotnosti,
- nadmerná ospalosť,
- problémy so sústredením.
Medzi najdôležitejšie príznaky patria:
- depresia
- problémy so spánkom,
- letargia,
- prejedanie,
- podráždenosť,
- pocit depresie.
10 tipov, ktoré vám pomôžu poraziť SAD
- Buďte aktívni
Výskum ukázal, že každodenná prechádzka uprostred dňa môže byť rovnako nápomocná pri zvládaní zimného smútku ako terapia svetlom.
- Vyjdite von
Vždy, keď je to možné, choďte von a užívajte si prirodzené denné svetlo, najmä na poludnie a počas svetlejších dní. Doma si vyberte svetlé farby, ktoré odrážajú svetlo zvonku, a sedávajte pri oknách, kedykoľvek môžete.
- Zostaňte v teple
Chladné počasie spôsobuje väčšiu depresiu. Bolo tiež preukázané, že udržiavanie tepla môže znížiť zimnú depresiu o polovicu. Zahrejte sa horúcimi nápojmi a teplým jedlom. Noste teplé oblečenie a obuv a snažte sa udržiavať teplotu doma medzi 18°C a 21°C.
- Stravujte sa zdravo
Zdravá strava vám zlepší náladu, dodá energiu a zabráni priberaniu počas zimy. Obmedzte sacharidy a nahraďte ich dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny.
- Pozrite sa na svetlo
Niektorí ľudia považujú terapiu svetlom za účinnú pri sezónnej depresii. Jedným zo spôsobov, ako v zime absolvovať svetelnú terapiu doma, je sedieť pred svetelným boxom až dve hodiny denne.
- Stretnite sa s priateľmi a rodinou
Bolo preukázané, že spoločenské aktivity sú prospešné pre duševné zdravie a pomáhajú odvrátiť zimnú depresiu.
- Pripojte sa k podpornej skupine
Premýšľajte o vstupe do podpornej skupiny. Zdieľanie skúseností s ostatnými, ktorí vedia, aké je to mať SAD, je veľmi terapeutické a môže vaše príznaky urobiť znesiteľnejšími.
Na stránke hedepy.com.ua sa môžete poradiť s odborníkom aj v ukrajinčine.
- Vyhľadajte pomoc
Ak sú vaše príznaky také závažné, že nemôžete viesť normálny život, obráťte sa na odborníka a požiadajte o lekársku pomoc. Môžete ísť do kancelárie alebo si vybrať možnosť, ktorá je čoraz populárnejšia - online psychoterapiu.