15.09.2022 14:39 Pravidlo menej je viac iste neplatí pre trojkolky. Garantujeme vám, že tri kolesá sú v tomto prípade oveľa lepším variantom ako dve na motorke. Jazda na trojkolke vždy prináša jazdcovi nové pocity pri riadení. Tieto pocity sa nedajú porovnať s riadením motorky či automobilu. Trojkolky majú sedenie tak nízko nad vozovkou, že sa budete cítiť ako motor stroja. Aké benefity a pocity trojkolky prinášajú? Čo potrebujete na riadenie trojkolky Na riadenie trojkolky nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti. Prakticky sa tieto stroje riadia sami, keďže majú automatickú prevodovku. Všetky systémy v trojkolke sú podriadené tomu, aby sa jazdec nielen cítil, ale tiež jazdil maximálne bezpečne. Tri kolesá sú zárukou toho, že sa stroj pohybuje stabilne po vozovke aj pri vysokej rýchlosti alebo pri vyberaní zákrut. Okrem toho je vnútro trojkolky skonštruované pre komfortné a predovšetkým ergonomické sedenie. Jazda na trojkolke je možná, podobne ako pri riadení štvorkolky, s vodičským oprávnením typu B. A podobne ako štvorkolka, vám aj trojkolka zaručene vženie adrenalín do žíl. Hor sa za dobrodružstvom Trojkolky sú priam predurčené pre dlhé trasy a nové dobrodružstvá. Okrem vysokej miery stability sú pohodlné, takže sa pri ich riadení budete cítiť ako pri riadení automobilu. S tým rozdielom, že pocítite vietor vo vlasoch a vynoria sa vám pred očami všetky horizonty v nových farbách. Zo sedadla trojkolky je svet akosi viac farebný a zábavný. Dlhé cesty sú s trojkolkou možné aj z toho dôvodu, že disponuje dostatočne veľkým objemom odkladacieho priestoru. Niektoré modely majú kapacitu úložného priestoru vyše 100 l. Pre nepoznané potešenie z jazdy Na trojkolkách vás nebudú otravovať vibrácie a nemusíte sa zaoberať ani preraďovaním. Pri obchádzaní v zákrutách len uvidíte motorkárov ako sa bijú s poryvmi vetra a vy okolo nich prefrčíte bez najmenšieho zaváhania. Vďaka automatickej prevodovke sa budete tešiť z jazdy a poteší vás tiež spotreba, ktorá je výkonným motorom optimalizovaná. Potešenie z jazdy bude dokonca trojnásobné, pretože sa po vás bude obzerať každý, kto sa nachádza na vozovke i mimo nej. Vzhľadovo sa trojkolkám nevyrovná žiadne iné vozidlo. Niektoré značky dokonca ponúkajú stroje, na ktorých sa dajú meniť panely, čo znamená, že každý deň si vyberiete novú farbu podľa vašej nálady. The post Trojkolky pre nové pocity pri riadení first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
13.09.2022 15:00 Koľkokrát ročne kontrolujete pneumatiky? Podľa štatistík až tretina šoférov venuje svoju pozornosť pneumatikám len dva razy ročne, a to počas ich sezónnej výmeny. Prezúvanie nie je to jediné, čo by ste mali pneumatikám dopriať. Okrem očistenia a prípadného použitia ochranného spreja je veľmi dôležité, aby ste minimálne raz za dva týždne skontrolovali tlak v pneumatikách. Pýtate sa prečo? Napríklad aj preto, aby ste nemuseli nové pneumatiky kupovať oveľa skôr ako ostatní motoristi. Neviditeľná skaza pre vaše pneumatiky Všetky testy pneumatík preukázali, že nevhodný tlak je najčastejšou príčinou rýchleho opotrebenia pneumatík. Letné i zimné pneumatiky majú istý predpísaný tlak, ktorý sa líši v závislosti od vozidla. Správne hodnoty tlaku nájdete uvedené v manuály k vozidlu a v závislosti od značky aj na B-stĺpiku v ráme dverí alebo na viečku nádrže. Veľa motoristov sa mylne domnieva, že tlak stačí nastaviť počas výmeny pneumatík a následne sa o jeho hodnoty nemusia starať. Takéto jednanie nevydržia ani kvalitné pneumatiky. Každý jeden majiteľ vozidla by mal merať tlak v pneumatikách aspoň raz za dva týždne. K meraniu vám stačí manometer. Pozor na to, aby ste tlak v pneumatikách merali za studena v odstavenom vozidle. Jednoduchšie to majú motoristi, ktorí vlastnia novšie vozidlá, kde je merač tlaku pneumatík súčasťou výbavy od výrobcu. Prečo je tlak v pneumatikách tak dôležitý? Minimálne preto, že ide o neviditeľnú skazu pre každú jednu pneumatiku. To však nie je všetko, čo nesprávny tlak v pneumatikách spôsobuje. Prečo sa mi horšie ovláda vozidlo Okrem zničenia pneumatík vplyvom zlého tlaku pocítite zhoršené ovládanie vozidla. Automobil bude zvláštne reagovať pri brzdení, rozjazde i pri šmykových situáciách. Všetky reakcie pneumatík budú extrémne spomalené. Podhustené pneumatiky sa dokážu správať naozaj nevyspytateľne a v zákrute pri vyššej rýchlosti môže prísť k pretáčavému šmyku. Napriek tomuto faktu až polovica šoférov jazdí s podhustenými pneumatikami. Prečo sa mi zvýšila spotreba vozidla Je na škodu, keď si kúpite kvalitné pneumatiky Matador a neinvestujete minútu času na to, aby ste zistili či je tlak v pneumatikách v správnej hladine. Investovali ste do pneumatík s nižším valivým odporom a napriek tomu sa vám zvýšila spotreba? Príčinou zvýšenej spotreby je opäť nízky tlak v pneumatikách. Radšej pneumatiky dofúkam viac Dobrou myšlienkou nie je ani prehusťovanie pneumatík. Samozrejme, že aj v tomto prípade dochádza k rýchlemu opotrebeniu plášťa. Podhustený plášť sa rýchlo ojazdí na stranách a prehustený v strede. V oboch prípadoch, ak dofúkate odušu alebo nedofúkate vôbec, môže prísť počas jazdy k pretrhnutiu pneumatiky. The post Nedofúkané pneumatiky? Prichystajte si peniaze na nové first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
13.09.2022 15:00 Hovorí sa, že dobrá rada je nad zlato. V prípade šetrenia toto pravidlo platí dvojnásobne. Posledné mesiace sa zvýšili ceny takmer všetkého, čo k životu nevyhnutne potrebujeme. Je jasné, že šetrenie je jediným riešením ako nadchádzajúce obdobie prežiť. Ak ste motorista, ktorý jazdí denne, iste vám príde vhod zopár rád ohľadom šetrenia paliva počas jazdy automobilom. Pozor na preťaženie vozidla Každý kilogram, ktorý vozíte navyše, zvyšuje spotrebu automobilu. Nehovoriac o tom, že preťažené vozidlo namáha tiež zimné pneumatiky i letné varianty, ktorým hrozí rýchlejšie ojazdenie. Ak si k ťažkému nákladu prirátate aj nevhodný tlak v pneumatikách, tak budete musieť nové pneumatiky kupovať oveľa skôr ako iní šoféri. Pozorne skontrolujte celé vozidlo a vyhoďte z neho všetko, čo práve nevyužívate a čo k jazdeniu nepotrebujete. Veľmi opatrní buďte pri prevážaní nákladu v strešnom boxe. Strešný box plne naložený a k tomu vysoká rýchlosť sú priam žráčom paliva. Strešný box odmontujte zo strechy ihneď po jeho vyprázdnení. Ešte viac spotrebu zvýšite, keď budete na streche prevážať športové náradie, a to hlavne bicykle. Neviete bez bicyklov žiť? Kúpte si radšej nosič bicyklov na ťažné alebo na piate dvere. Rýchlosť vás vyjde draho Vysoká rýchlosť vás môže vyjsť poriadne draho. Nehovorím len o pokute za prekročenie rýchlosti. Pre motor je najmenej zaťažujúce, keď jazdíte plynule a volíte radšej pomalšie tempo. Zároveň sa vyhnite tomu, aby ste prudko pridávali plyn alebo naopak prudko brzdili. S brzdením by ste to celkovo nemali preháňať a nielen s ohľadom na životnosť pneumatík, ktorú takto skracujete aj v prípade, že máte na kolesách obuté kvalitné pneumatiky. Radšej udržujte medzi vozidlami väčšiu vzdialenosť a majte na plyne ľahkú nohu. Každé zabrzdenie znamená následne rozjazd, počas ktorého sa spaľuje viac benzínu. Udržujte vozidlo v čo najnižších otáčkach a preraďujte skôr ako ste zvyknutí. Vyhýbajte sa tiež dlhému voľnobehu motora alebo zbytočnému rozmrazovaniu okien s pomocou klimatizácie. Trochu pohybu pri škrabaní námrazy vám neuškodí. Ušetríte v servise a utratíte pri jazdení Veľmi dôležité je mať automobil v perfektnom technickom stave. Ak budete šetriť na servise či opravách, tak vás v závere oveľa viac vyjde samotné jazdenie. Na spotrebu majú vplyv napríklad poškodené brzdové platničky alebo zanesený filter. Nešetrite ani na pneumatikách. Kúpte si také, ktoré majú nižší valivý odpor a sú užšie. Či už kupujete pneumatiky Austone, alebo Matador, vždy čítajte ich informačné štítky. Následne nezabudnite na kontrolu pneumatík, a to hlavne na meranie tlaku. Podhustené pneumatiky vám na čerpacej stanici z peňaženky vytiahnu peknú kopu peňazí. The post Ako šetriť palivo počas jazdy automobilom first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
12.09.2022 20:00 Značka Bridgestone patrí medzi prémiové v oblasti výroby pneumatík. Na konte má Bridgestone desiatky prestížnych ocenení, ktoré získali rôzne modely tejto značky. K oceneniam nedávno pribudlo do vitríny úspechov nové – model Bridgestone Potenza Sport získal najvyššie hodnotenie v teste Auto Expressu v segmente letných pneumatík. Vynikajúce hodnotenia spotrebiteľov Najskôr sa pozrieme na to, ako hodnotia letné pneumatiky Bridgestone Potenza Sport samotní motoristi, ktorí ich neradia medzi najlacnejšie pneumatiky. Najviac sa motoristom páči, ako tieto pneumatiky reagujú na suchu. Až 95 % ľudí uvádza, že Potenza Sport je na suchu veľmi bezpečná a výkonná pneumatika. Zle nedopadli pneumatiky Potezna Sport ani pri hodnotení chovania sa na mokrej vozovke, kde získali 88 %. Zo samotného štítku na pneumatikách sa dozvieme, že na mokrej vozovke majú pneumatiky účinnosti A. Nepoteší vás však označenie valivého odporu, kde sa Potenza Sport radia do kategórie E, čo znamená, že spotreba pri jazdení na týchto pneumatikách je o niečo vyššia. V hlučnosti ide o priemerné pneumatiky. Na druhej strane sú pneumatiky Bridgestone Potenza Sport veľmi bezpečné a stabilné. Sú vhodné ako obutie pre športové vozidlá a vozidlá vyššej triedy. O stabilitu a bezpečnosť sa postará asymetrický dezén, nové zloženie zmesi použitej na výrobu pneumatík a vystužená kostra. Tieto pneumatiky nájdete v rozmeroch je pre SUV alebo offroad. Ako to vidia testy Auto Express Z uvedených informácií je jasné, že motoristi sú s pneumatikami Bridgestone Potenza Sport veľmi spokojní. Podľa výsledkov testov Auto Expressu nasadili pneumatiky vysokú latku do budúcnosti pre ostatné letné pneumatiky. Najlepšie boli hodnotené Potezna Sport na mokrej vozovke, kde vám prakticky nehrozí riziko aquaplaningu. Na extrémne mokrej vozovke pneumatiky ihneď zabrzdili a nikdy sa nedostali do šmyku. Inovatívny ostrý tvar hrán tzv. 3D lamely zvyšujú tuhosť, a preto je šmyk takmer vylúčený. Pneumatiky Bridgestone Potenza Sport držia vozidlo na ceste aj počas najsilnejšej búrky. Zázrak skrytý v technológiách Ako sa Bridgestonu podarilo vyrobiť takto účinné letné pneumatiky? Odpoveďou sú technológie budúcnosti. Celý vývoj pneumatík prebieha pod dozorom virtuálnej technológie. Týmto spôsobom sa ušetrí čas venovaný vývojovému procesu, pretože pneumatiky nie je potrebné najskôr vyrobiť či testovať. Všetky simulácie sú vo virtuálnom svete realistické a predvídajú chovanie pneumatík v rôznych kritických situáciách. Podobne sa vyrábajú aj zimné pneumatiky, počítač dokáže simulovať aj reťaze na SUV 4×4 nasadené na pneumatiky. The post Nová medaila do vitríny pre značku Bridgestone first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
09.09.2022 16:00 Či už si vyberáte drevenú podlahu alebo podlahové dosky do svojho domova, na chatu alebo záhradného domčeka, ide vždy o veľmi dôležitú kúpu. Drevo je a vždy bude vynikajúci materiál, ktorý v sebe zanecháva dotyk prírody. Má taktiež vynikajúce úžitkové vlastnosti a práve preto je na drevenú podlahu ako stvorené. V neposlednom rade disponuje prirodzeným vzhľadom aj dlhou životnosťou. Je to veľmi obľúbený materiál a vynikajúco vynikne aj s moderným štýlom domácnosti. V praxi si však môžete vybrať na vašu drevenú podlahu rôzne podlahové dosky, medzi ktoré patria napríklad tieto: Masívna podlahová doska – takéto podlahové dosky bývajú zvyčajne vyrobené z jedného kusu dreva. Keď tieto dosky položíte, vždy je potrebné ich prebrúsiť a tiež použiť vhodný prípravok, ako je napríklad lak či olej. Medzi obľúbené druhy podlahových dosiek patria smrek, dub, jaseň, alebo exotické drevo merbau. Predovšetkým dub a jaseň sú taktiež mimoriadne odolné a zároveň veľmi pekné. Smrek a borovica sú zlatou strednou cestou – dlážkovica. Vrstvená podlahová doska – takáto drevená podlaha, s ktorou sa môžete tiež stretnúť pod názvom drevené panely, sa vyrába z dvoch alebo troch vrstiev dreva. Tie sú usporiadané rovnobežne. Vrchná vrstva býva zvyčajne vyrobená z rôznych druhov dreva a pretretá lakom alebo olejom. Dolná vrstva je zase vyrobená zvyčajne z tvrdého listnatého dreva, ako je napríklad dub. Pokiaľ ide o trojvrstvové podlahové dosky, spodná vrstva býva z mäkkého dreva. Pokiaľ si vyberiete drevenú podlahu, vždy a za každých okolností dbajte na jej údržbu. Drevené podlahy by mali byť vždy chránené lakom a tiež byť ošetrované vhodným prostriedkom, ktorý sa nanáša na suchú podlahu. Práve takýto prostriedok vytvorí na podlahe film, ktorý chráni jej povrch. Ak je drevená podlaha naolejovaná, vyžaduje sa aj ďalšia údržba. Zároveň chráňte podlahu pred poškriabaním, nečistotami a väčšími časticami. Ak si vyberiete správne a zároveň sa budete o drevenú podlahu dobre starať, vydrží vám mnoho rokov. Kontakt na predajcu tatranského profilu: info@tatranskyprofil.sk The post Ako si vybrať podlahové dosky na drevenú podlahu? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
07.09.2022 09:30 Ľudský život má neoceniteľnú hodnotu. Keď sa však ocitne v stave ohrozenia, je nutnosť každého občana pomôcť čo najlepšie, ako vie. S prvou pomocou sa stretávame už odmalička. V škole sa neustále snažia o osvetu a učia deti, ako zachrániť človeka. Keď sa ale niečo neopakuje a neprecvičuje, to sa zväčša zabudne. A ak sa ocitnete v situácii, kedy každé zaváhanie môže stáť život, je dôležité nespanikáriť a využiť svoje nadobudnuté vedomosti o tom, ako podať prvú pomoc. Autoškoly a kurz prvej pomoci Okrem branných hodín na základných či stredných školách sa s kurzom prvej pomoci najčastejšie stretávame počas robenia autoškoly. Keďže sa na cestách stáva veľké množstvo nehôd, je nevyhnutné vedieť, ako podať prvú pomoc. Ku kurzu zvyčajne dochádza pred záverečnými skúškami na autoškole. Je to nutnosť, bez ktorej nezískate vodičské oprávnenie. Pri šoférovaní sa môže stať veľa nepredvídateľných momentov, vodič však nesie plnú zodpovednosť za svoje správanie na vozovke. Človek sa tak môže, chtiac či nechtiac, ocitnúť v situácii, kedy sa od neho bude vyžadovať, aby podal prvú pomoc. Tip: Naučte sa prvú pomoc komplexne! Zákon a kurz prvej pomoci Už vopred musíte počítať s tým, že kurz prvej pomoci počas autoškoly absolvujete. Je to povinnosť každého vodiča, ktorá vyplýva v zmysle zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 398/2010 Z. z. o minimálnych požiadavkách na kurz prvej pomoci a kurz inštruktora prvej pomoci. Obsah kurzu Kurz prvej pomoci sa skladá z dvoch častí – teoretickej a praktickej. Počas teoretickej časti sa budúci vodiči naučia všeobecné poznatky pri poskytovaní prvej pomoci. Oboznámia sa s preventívnymi opatreniami, ako predísť nehodám a zraneniam, naučia sa zhodnotiť stav postihnutého, ako privolať pomoc a aké dôležité informácie povedať záchranárom. V rámci praktických cvičení si šoféri vyskúšajú naučené teoretické znalosti v praxi. Predovšetkým je táto časť zameraná na to, aby človek vedel podať prvú pomoc v rôznych prípadoch zranení. Skúšanie prebieha na figuríne a v simulovaných situáciách. Testové otázky Na konci kurzu prebieha záverečný test, kde si vodiči overia svoje teoretické aj praktické znalosti. Konkrétne otázky sú dostupné na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. Netreba sa však stresovať a učiť sa dopredu, na kurze vám všetko vysvetlia a test zvládnete ľavou zadnou. Otázky sú zväčša formulované tak, že máte vždy na výber z troch odpovedí. Nižšie prikladáme ukážky testových otázok so správnymi odpoveďami. Čo patrí medzi hlavné úkony zachraňujúce život? Uvoľnenie dýchacích ciest. Ak je to možné, prvým zákrokom pri popálení je? Chladiť postihnutú časť tela najmenej 10 – 15 minút. Čo robíme pri zlomeninách dlhých kostí? Znehybníme najbližší kĺb nad a pod zlomeninou. Kedy nemusí záchranca poskytnúť prvú pomoc? Ak by bol pri poskytovaní prvej pomoci ohrozený na živote. Ako môžeme spriechodniť dýchacie cesty u postihnutého v bezvedomí? Nadvihnutím brady a miernym záklonom hlavy. Kedy snímame ochrannú prilbu motocyklistom a iným pred odborným ošetrením? Len ak bráni dýchaniu. Ktorú skupinu funkcií ľudského organizmu zaraďujeme medzi základné životné funkcie? Vedomie, dýchanie, krvný obeh. Na cestách sa môže stať veľké množstvo nepredvídateľných situácií, ktoré môžu zapríčiniť dopravnú nehodu. Preto je dôležité v prípade podozrenia nejakej poruchy, radšej vozidlo odstaviť, skontrolovať a dôkladne vyriešiť problém, ak je to možné. Tip: Máte sadu na opravu defektov? Dĺžka a cena kurzu Školenie prebieha v rámci jedného dňa a trvá 8 vyučovacích hodín. S inštruktormi prvej pomoci strávite 3 hodiny na teoretickej časti a 5 hodín sa budete venovať časti praktickej. Cena kurzu býva väčšinou započítaná už v rámci celkovej sumy za vodičský preukaz, avšak niekedy si je potrebné doplatiť. V takomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí 20 – 30 eur. Čo si zobrať a ako sa pripraviť na kurz? Na kurz nie je potrebné sa pripravovať vopred. Počas celého dňa vás budú inštruktori oboznamovať s rôznymi situáciami a riešeniami, ako pomôcť postihnutému. Všetky potrebné vedomosti a zručnosti sa naučíte priamo na kurze. So sebou si môžete priniesť písacie potreby, ale študijné materiály dostanete priamo na školení. Odporúčame sa obliecť do pohodlnejšieho či športového oblečenia, keďže súčasťou je aj praktická časť, na ktorej sa budete aktívne zapájať. Napokon, samozrejme, nezabúdajte na dobrú náladu a chuť učiť sa novým veciam. Vedieť poskytnúť prvú pomoc je jedna z najdôležitejších vecí, a preto je dôležité, aby ste kurz vnímali vážne a seriózne. Ako sa vyhnúť haváriám a nehodám na cestách Na autoškole vás naučia, ako sa správať v cestnej premávke, ale v nasledujúcich riadkoch vám prinášame tipy pre bezpečné šoférovanie a ako sa vyhnúť dopravnej nehode aj napriek tomu, že je to nepredvídateľná situácia. 1. Nepodceňujte zdravotné komplikácie Pokiaľ sa necítite vo svojej koži, ste malátni alebo pociťujete nevoľnosť, odporúčame vám, aby ste sa vyhli šoférovaniu. Ak máte možnosť, zvoľte radšej cestu autobusom či si zavolajte taxi. Nikdy neviete, čo sa môže na vozovke stať, a preto nepreceňujte svoje sily, ak sa necítite v poriadku. 2. Navštívte očného lekára Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov potrebný pri šoférovaní. Pokiaľ počas jazdy autom žmúrite a snažíte sa rozoznať dopravné značky, navštívte preventívne očného lekára. Niekedy si človek ani nemusí uvedomiť, že má problémy so zrakom, no pre bezpečie vlastné aj druhých, prehliadku neodkladajte. Očný lekár vám spraví všetky potrebné vyšetrenia a v prípade nezrovnalostí, nastaví tie správne okuliare, vďaka ktorým sa budete na ceste cítiť istejšie. Taktiež nepodceňujte ani problémy so sluchom. Je dôležité, aby vodič nielen vnímal zrakom, čo sa deje na vozovke, ale aj počul napríklad blížiacu sa sanitku a podobne. 3. Zopakujte si predpisy Skúšky na autoškole už máte možno dávno za sebou, no pravidlá cestnej premávky by ste si mali stále osvojovať. Nielen preto, že ľahko môžete zapríčiniť haváriu, ale možete byť takisto potrestaní aj pokutou za nedodržiavanie predpisov. Nič nenechávajte na náhodu a radšej sa dôkladne pripravte ešte skôr, ako vyrazíte na cestu. Predpisy tiež definujú povinnú výbavu, ktorú treba mať v aute. Súčasťou je aj autolekárnička, ktorá vám môže byť významným pomocníkom pri záchrane života pri podávaní prvej pomoci. Skontrolujte si teda jej aktuálnosť a kompletnosť. 4. Oddýchnite si Únava vie za volantom napáchať veľké škody. Koľkokrát vodiči počas jazdy dostanú mikrospánok a dopravná nehoda je na svete. Ak ste si vedomí, že vás čaká náročná cesta, doprajte si pred ňou kvalitný oddych a spánok. Relaxujte, uvoľnite sa a načerpajte silu. Šoférovanie si vyžaduje množstvo psychického sústredenia, a preto vyčerpanosť radšej vymeňte za dôkladný odpočinok. 5. Robte si prestávky Nie každý dokáže šoférovať niekoľko hodín vkuse. Preto vám odporúčame vyraziť na cesty s istým predstihom, aby ste si mohli urobiť počas jazdenia prestávky. Budete sa tak cítiť viac sviežo, oddýchnete si od neustáleho sústredenia sa a môžete nachvíľu vypnúť. Doprajte si aj krátku rozcvičku či ponaťahovanie stuhnutých svalov. Myslite tiež na pitný režim, prípadne si doplňte energiu chutným jedlom. 6. Pravidelne si kontrolujte vozidlo Prevencia nadovšetko. Aj keď sa vám môže zdať, že všetko je s autom v poriadku, aj napriek tomu si ho pred každou jazdou dôkladne skontrolujte. Nezabúdajte na žiaden aspekt, ani maličkosť, ktorá by sa vám mohla nešťastne vyplatiť na vozovke. Vyberte si jeden deň, kedy vášmu vozidlu doprajete poriadny servis a uistite sa, že je všetko tak, ako má byť. V prípade nezrovnalostí navštívte mechanika. Tipy na údržbu auta, ktoré by mala poznať každá žena. 7. Používajte bezpečnostný pás Veľké množstvo vážnych zranení sa stáva práve vtedy, ak vodič alebo spolucestujúci nie je pripútaný. Niekedy si možno myslíme, že ideme len na krátku jazdu, kde sa nič nemôže stať, a práve v takýchto situáciách sa stávajú nehody. Pás by mal byť používaný poriadne, nemal by sa prekrúcať a prevliekať kvôli bezpečnosti. Taktiež je povinnosťou každého šoféra, aby sám pred jazdou skontroloval, prípadne prikázal ostatným spolucestujúcim, aby boli pripútaní. 8. Zostaňte pozorní aj pri parkovaní Veľa ľudí zvykne robiť takú chybu, že napriek tomu, že počas celej cesty boli maximálne v pozore, tak príchodom domov sa viac uvoľnia a začnú byť menej sústredení. Parkovanie si však vyžaduje takú istú dávku pozornosti ako samotné šoférovanie. Práve preto sa dôkladne pozrite do spätných zrkadiel a uistite sa, že za vaším autom nikto nestojí. Vyhnete sa tak zbytočnej havárii či tomu, aby ste niekoho zrazili. Tip: Viete ako najlepšie udržať životnosť svojho auta parkovaním? Zhrnutie Na cestách sa, bohužiaľ, stávajú nehody a havárie neustále. Niekedy sú menej vážne, inokedy ohrozujú ľudské životy. Dôležité je preto poznať aspoň základy prvej pomoci, ktoré sa môžete naučiť počas kurzov na autoškolách a tiež sa správať s rešpektom k druhým, ale aj samým sebe. Pokiaľ viete, že niečo nie je v poriadku, tak situáciu nezanedbávajte a zachovajte sa rozumne a s rozvahou. Martina Balážová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače obrázky unsplash.com The post Kurz prvej pomoci pre každého šoféra. Čo by ste o ňom mali vedieť? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
07.09.2022 00:15 Známy výrobca pneumatík spoločnosť Goodyear sa snaží prispôsobiť trhu s pneumatikami vo všetkých smeroch. Medzi ich pneumatikami nájdete všetky typy sezónnych pneumatík, ktoré sa radia medzi špičku. Goodyear však zájde oveľa ďalej a chystá sa obľúbené Eagle F1 Asymmetric 6 vyrábať v širšej ponuke v rôznych rozmeroch. Pneumatiky s asymetrickým vzorom dezénu sú stále populárnejšie Niekomu záleží na tom, aby mal na kolesách trendové hliníkové disky a inému záleží hlavne na bezpečnosti jazdy. Ak patríte do druhej skupiny motoristov, tak viete, že pneumatiky s asymetrickým dezénom patria medzi najbezpečnejšie. Zimné i letné pneumatiky s asymetrickým dezénom lepšie reagujú na zmeny počasia. Samozrejme, že v zime musíte na kolesá nasadiť aj reťaze na dodávky, SUV a iné vozidlá. Asymetrické pneumatiky sa skladajú z dvoch rôznych častí. Vnútorná časť zabezpečuje odvod snehu či dažďovej vody z povrchu pneumatiky. Týmto spôsobom sa eliminuje riziko šmyku. Vonkajšia časť pneumatiky sa stará o vyššiu stabilitu vozidla na vozovke. Tuhšie bloky sú anjelom strážnym v zákrutách i pri vyššej rýchlosti. Pneumatiky s asymetrickým dezénom síce patria k drahším, ale tiež najkvalitnejším pneumatikám. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 pre všetky modely vozidiel Goodyear sa prispôsobuje trhu s pneumatikami, ktorý sa začína čoraz viac orientovať na väčšie vozidlá. Dopyt po SUV automobiloch rastie. S dopytom rastie aj ponuka pneumatík pre tento model vozidiel. Už o rok by mal Goodyear na pulty predajní priviesť vyše 65 prevedení pneumatík Eagle F1 Asymmetric 6 s rôznymi rozmermi. Tento trend iste napodobnia i iné obľúbené značky, napríklad pneumatiky Kormoran. Medzi najviac žiadané v súčasnosti patria pneumatiky pre SUV vozidlá, ktoré z vrchných priečok vytláčajú sedany. Goodyear zmenil výrobný postup a pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 6 sú vyrobené z tvrdších zmesí, aby odolali aj vyššej váhe vozidiel SUV. Zároveň sa znížila hmotnosť pneumatík, ktoré sa stávajú svižnejšie v každej situácii. Tak ako iné značky asymetrických pneumatík, sa pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 vyznačujú kratšou brzdnou dráhou, dlhšou životnosťou, nízkou hladinou hlučnosti a optimálnymi jazdnými vlastnosťami. The post Pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 6 na vzostupe medzi hviezdy first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.
03.09.2022 11:30 Leto sa postupne končí. Ani sa nenazdáme a už nastúpi zhoršujúce sa jesenné počasie, nasledované tuhou a dlhou zimou. Ak chcete zvládnuť všetky jej nástrahy aj na cestách, je dobré sa pripraviť na to, čo vás môže postretnúť. Prípadne, zainvestujte do svojho auta už teraz, pretože niektoré doplnky či vylepšenia dobre poslúžia nielen v zime, ale prakticky v akomkoľvek ročnom období. Jednoduché, no pekné a praktické Najmä ak často jazdíte, je témou ochrana povrchu sedadiel. Máme tým na mysli rôzne poťahy alebo čoraz populárnejšie auto tričká. Ak si ich neviete takto na prvú predstaviť, tak vyzerajú v podstate ako klasické tričká, akurát sa nenavliekajú na ľudské telo, ale na sedadlo auta. Ich výhodou je univerzálnosť, pretože sa dajú použiť prakticky v akomkoľvek type auta i na akomkoľvek sedadle. Zídu sa vám aj v lete pri horúčavách, ak chcete sedadlá ochrániť od potu. V zime zase veľmi dobre poslúžia, ak napríklad vonku zmoknete a takto si potom sadáte hneď do auta. Vďaka auto tričkám výrazne zvýšite a predĺžite životnosť sedadiel vo svojom vozidle. Rohož nemôže chýbať Do auta si naozaj často sadáme nie z práve ideálnych vonkajších podmienok – ak prší, sneží či mrzne. Často, povedzme v daždi, naozaj nemáme čas sa pred nasadnutím dôkladne očistiť či vyzliecť z bundy. Dovolíme si preto povedať, že autorohože by v aute naozaj nemali chýbať a sú jeho nevyhnutnou súčasťou. Predstavujú jednoduchú, a pritom praktickú voľbu, ako ochrániť interiér a zvlášť podlahu pred znečistením. Ako sme spomenuli, zídu sa nielen v zime, ale aj v iných ročných obdobiach. Navyše, dnes si už viete vybrať autorohož vyslovene a špecificky podľa značky svojho automobilu. Maličkosti tvoria celok Možno si poviete, že toto sú maličkosti, a že predsa treba pri aute riešiť viac viditeľné a možno aj atraktívnejšie veci. Avšak práve takéto veci na konci dňa tvoria celok. Preto vám odporúčame pripraviť svoje auto na blížiacu sa jeseň a zimu, a myslieť aj na auto tričká či autorohože. Zdroj obrázka: NAN2535 / Shutterstock.com The post Pripravte svoje auto na blížiacu sa jeseň first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.