Rozšírené hľadanie
Piatok 29. November 2024 |
meniny má Vratko
Takto vyzerá doprava budúcnosti v Opel

31.07.2023 05:45 S rozmachom elektromobilov sa stále viac diskutuje o tom, ako bude vyzerať doprava budúcnosti. Značky prichádzajú s unikátnymi novými konceptmi a modernými technológiami. Tieto vkladajú aj do svojich súčasných modelov, vďaka čomu môžeme získať náhľad toho, ako bude v budúcnosti doprava vyzerať. Výnimkou nie je ani Opel, ktorý nám ukazuje svoju víziu do budúcnosti aj v súčasných modeloch, akými sú napríklad Opel Grandland, Opel Crossland alebo nový Opel Astra. Ako teda bude vyzerať doprava budúcnosti v autách Opel? Elektromobily Už dnes badať smer, ktorým sa doprava budúcnosti vydá – elektromobily. Opel takisto nezaháľa a do svojej ponuky zahŕňa niekoľko áut v tomto prevedení. Sú to napríklad modely Corsa-e, Mokka-e a Combo-e Life, alebo rozmernejšie automobily Combo-e Cargo, Vivaro-e a Movano-e. Doprava v budúcnosti tak bude v ideálnom prípade udržateľnejšia a šetrnejšia voči životnému prostrediu. Ide teda o náznak, že aj Opel sa vydá touto cestou, pričom vedenie spoločnosti tvrdí, že konštruktérska kompetencia, vysoká kvalita a technické inovácie ostávajú. A práve technológie sú niečím, čo nám takisto otvára dvere do budúcnosti. Technológie budúcnosti Jednou z najdôležitejších technológií, ktorej náznaky vidíme už dnes, je autonómne riadenie. Aj Opel prezradil, že už vyvíja svoju technológiu takéhoto riadenia a je veľmi pravdepodobné, že v doprave budúcnosti uvidíme veľa takýchto vozidiel. Ďalšou technológiou, ktorú nájdeme už aj v dnešných modeloch, no v budúcnosti bude posunutá na ešte vyššiu úroveň, je konektivita. Vďaka nej získate nielen príjemnejší zážitok z jazdy, možnosť nabíjať si svoje zariadenia a komunikovať, ale poskytne vášmu štvorkolesovému miláčikovi spôsob, ako sledovať okolie. Opel takisto vylepšuje svoje súčasné technológie, akými sú IntelliLux, IntelliDrive či IntelliPark. Je sa teda na čo tešiť! The post Takto vyzerá doprava budúcnosti v Opel first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Ako financovať kúpu vozidla Opel?

30.07.2023 19:45 Rozhodli ste sa pre kúpu nového vozidla Opel a chcete vedieť, aké máte možnosti financovania? V dnešnej dobe je nákup vozidla jednoduchší ako kedykoľvek predtým. Prinášame vám prehľad možností financovania. Videli ste nový Opel Astra, Opel Crossland alebo Opel Grandland a hneď ste si povedali: „Tak to auto musím mať.“? V tom prípade máme pre vás dobrú správu – mať ho naozaj môžete. Ako? Peniaze na ruku Najjednoduchšou možnosťou je odkladať si peniaze na auto a po nadobudnutí dostatočne veľkého kapitálu auto kúpiť priamo „na ruku“. Nie každý však takúto možnosť má, a preto sú na rade aj iné možnosti, ktoré vám umožnia kúpu vozidla aj v prípade, že takýto kapitál nemáte. Lízing Lízing je veľmi obľúbenou formou financovania kúpy vozidla. Finančné spoločnosti aj predajcovia automobilov často ponúkajú túto možnosť, ktorá je špecificky určená priamo k nákupu auta. Lízing vám umožní vaše nové vozidlo Opel používať počas dohodnutého obdobia, zatiaľ čo vy budete platiť mesačné splátky. Keď sa táto doba skončí, vozidlo môžete vykúpiť za vopred dohodnutú sumu, prípadne si vybrať inú možnosť kúpy. Úver Alebo môžete siahnuť po klasickom úvere. Ten často prichádza v dvoch formách: ÚVER OD BANKY O úver môžete požiadať svoju banku. Banka vám dá svoj kapitál a umožní vám kúpu auta. Dohodnete sa na výške úverovej sadzby, dobe splácania a výške splátok a úver mesačne splácate. ÚVER OD PREDAJCU Niektorí predajcovia ponúkajú možnosť vlastného úveru, ktorý teda môžete získať priamo u predajcu. Tieto úvery sú často výhodné, je však potrebné poriadne si prečítať všetky podmienky. Kúpu vozidla môžete často urobiť aj na niekoľko etáp a sumu tak rozdeliť napríklad do 4 častí. Všetko veľakrát závisí od dohody s predajcom a možností, ktoré ponúka. Tak či onak, kúpa vozidla je v dnešnej dobe jednoduchšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. The post Ako financovať kúpu vozidla Opel? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

5 krokov k výberu led rampy na auto

30.07.2023 19:45 Led rampy sú úžitkovým príslušenstvom, ktoré sa inštaluje predovšetkým do pracovných automobilov a do off road vozidiel. Ide o svetelnú pomôcku zvyšujúcu bezpečnosť počas jazdy a práce. Vďaka led rampe sa predĺži čas, kedy môžete pracovať. Led rampy navyše vyzerajú na vozidlách perfektne a sú trendovým prvkom terénnych vozidiel. 1. Krytie diód a vodeodolnosť Ak vyberáte led rampu na auto alebo majáky, ktoré budú umiestnené v exteriéri vozidla, musíte si overiť ich odolnosť. Odolnosť voči vode sa označuje IP krytím. IP krytie je tiež ochranou voči prachu a prieniku drobných znečistení do diód lámp. V prípade, že je led rampa na auto s krytím v hodnote IP68 odolá dlhodobému ponoreniu do vody. S takouto ochranou môžete s autom jazdiť cez potok i cez bahno. 2. Veľkosť a tvar led rampy Pred výberom rampy si premyslite kam rampu namontujete. Dané miesto dobre premerajte a podľa rozmerov vyberte veľkosť led rampy. Najmenej výkonné sú led rampy s jedným radom diód. Naopak šesťradové rampy perfektne svietia do diaľky a tiež do strán. Svietivosť do strán závisí i od toho, aký tvar rampa má. Ohnuté rampy osvietia okolie v širšom uhle. Ak takéto osvietenie nepotrebujete, bude vás stačiť rovná rampa. 3. Možnosti napájania Rampy nie sú ako predátory alebo majáky, ktoré sa dajú uchytiť na magnet. Keďže sú umiestnené vo vonkajšej časti vozidla, musia byť nainštalované pevne, aby odolali otrasom, nárazu a tiež poveternostným podmienkam. Menšie a slabšie rampy sa dajú napojiť s pomocou konektora do zapaľovača. Rampy s výkonom 12V je potrebné napojiť priamo na autobatériu. Overte si u predajcu či poskytuje k rampe káble. Praktické je, keď sa rampa ovláda na diaľku. 4. Homologizácia a certifikáty Ak nechcete mať pri technickej alebo policajnej kontrole problémy, vždy sa informujte o homologizácii svetiel na našom trhu. Skontrolujte aj certifikáty bezpečnosti. Môže sa stať, že natrafíte na rampy bez homologizácie. Takéto rampy používajte len mimo vozoviek, v lese či na poli. Pred technickou kontrolou ich musíte demontovať. 5. Dizajn a farba svetla Pre zvýšenie atraktivity vášho vozidla sa zamerajte na dizajn svetiel. Úlohu v tomto smere zohráva šírka a dĺžka rampy, jej tvar, počet diód a farba diód. Klasické sú biele led diódy, ale kúpiť sa dajú aj rampy s farebným svetlom, napríklad s oranžovým. The post 5 krokov k výberu led rampy na auto first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Najčastejšie problémy štvorkoliek v teréne

18.07.2023 04:30 Štvokolky toho vydržia veľa, ale nie všetko. Podobne ako u automobilov dochádza k rôznym poruchám. V teréne sú poruchy nepríjemné, pretože sa môže stať, že ste práve úplne mimo civilizácie. Aké poruchy štvorkoliek hrozia najviac a ako si s nimi v lese bez pomoci poradiť? Strata oleja Strata motorového oleja je poruchou, ktorú nesmiete ignorovať. Niekedy môže ísť len o bežné problémy s tesnením. Horším prípadom je, keď sa prerazila olejová nádrž štvorkolky. Pri jazde po skalách sa takáto situácia môže stať. Ak ide len o malé úniky oleja, do cieľa iste dorazíte. Stav batérie Pri spozorovaní horšieho štartovania, nechajte radšej štvorkolku v garáži a zavolajte technika. Pre prípad poruchy a zlyhania batérie vozte so sebou štartovacie káble. Vypovedanie služby batérie v lese znamená jediné – musíte privolať pomoc a nechať sa odtiahnuť. Pri tandemovo jazdení je vec vyriešená. Každá štvorkolka má obrovskú ťažnú silu a výkon, takže druhú štvorkolku odtiahne. V tandeme je dobré jazdiť aj v prípade, že sa chystáte bahniť. Zapadnutie do bahna sami nezvládnete. Defekt Najbežnejšou poruchou v teréne je defekt resp. prepichnutie gumy. Pneumatiky pre štvorkolky Can-Am sú síce dostatočné pevné a majú odolný plášť, ale jazda v extrémnom teréne im dáva zabrať. Ostrejšia skala vie narobiť poriadnu oštaru. Na opravu prepichnutých pneumatík v teréne slúžia špeciálne sady a zátky. Vždy je lepšie problémom predchádzať, ako ich riešiť. Preto je viac ako rozumné, aby ste pravidelne kontrolovali tlak v pneumatikách a vizuálne ich stav. Malé pukliny alebo deformácie sa môžu za sekundu zmeniť na obrovskú dieru. Buďte vždy pripravení Všetky uvedené poruchy sa dajú zvládnuť bez stresu, keď jazdíte do terénu pripravení. Buďte pripravení nielen na opravu poškodenia, ale tiež na to, že možno uviaznete a budete dlho čakať na pomoc. Vozte so sebou hlavne dostatok tekutín. Z náradia sa vám zídu už spomínané štartovacie káble, sada na opravu defektov a kufrík s náradím. V kufríku by mali byť kliešte, lepiaca páska, skrutkovač a nástrčné kľúče. Pri oprave oceníte tiež pracovné rukavice a baterka. Štvorkolka pre každého podľa individuálnych želaní už nie je len snom. Nakonfigurujte si vlastnú štvorkolku na internetových stránkach https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html. The post Najčastejšie problémy štvorkoliek v teréne first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Vyskúšali sme autostan. Čo nás príjemne a čo nepríjemne prekvapilo?

15.07.2023 09:00 Po rokoch dovoleniek v hoteloch sme sa rozhodli vyskúšať kempovanie. Známy vlastnia stan na auto, ktorý nevyužívajú. Prijali sme ich ponuku a autostan vyskúšali. Skúška stanu na strechu sa konala minulý rok a tohto roku uvažujeme o jeho kúpe. Čo vás pri stanovaní v autostane príjemne prekvapí a čo naopak nie? Videli ste už autosan? Asi nie Vidieť autostan na vlastné oči nie je až tak bežné. Iná situácia je v zahraničí, kde autostany prakticky nahradili karavany a klasické stany. Stan na auto vyzerá presne ako obyčajný stan, ktorý je postavený na streche vozidla. Skvelé je, že autostan je možné umiestniť na všetky typy vozidiel, a to dokonca na malé osobné automobily. Na streche je nutné mať priečniky, na ktoré sa stan upevní. Jeho upevnenie je jednoduché, ale vykladanie stanu si vyžaduje ruky dvoch ľudí. Stany na strechu auta sa vyrábajú v rôznej veľkosti. Niektoré majú mäkkú konštrukciu a iné pevnú tzv. škrupinovú. V látkových stanoch sa vyspia až štyri osoby. V čom je autostan jednotka Našu rodinu v prvom rade potešilo to, že stan stojí na streche, takže na ťažnom zostalo miesto na nosiče bicyklov. Na dovolenku sme samozrejme zobrali bicykle pre celú rodinu. Zároveň sme mali voľný priestor v kufri, kde sme uložili zvyšok batožín. Príjemne nás prekvapilo nielen to, že autostan sa rýchlo rozkladá, ale tiež spanie v stane. Vôbec sme necítili rozdiel medzi spánkom v posteli a v autostane. Dno stanu tvorí matrac, ktorý je veľmi pohodlný. Na streche nám nebolo zima, neťahalo od zeme ako v obyčajnom stane. Druhý príjemný šok bol, keď sme stan roztiahli a nad hlavou sa nám rozsvietili hviezdy. Stan na auto má vo vrchnej časti strešné okno. Výhľady na oblohu nám brali dych po celú dovolenku. Pekné výhľady sú aj po otvorení stanu, keď sedíte na kraji auta a pozeráte sa na vrcholky hôr. Vie autostan sklamať? Všetko na svete má aj svoje negatíva a stan na auto nie je výnimka. Osobne sme si všimli, že so stanom na streche sa zvýšila spotreba automobilu. Nešlo o veľké čísla, ale na dlhšie vzdialenosti a pri jazde po diaľnici sa vám cesta predraží. Okrem spotreby sa nám nepáčila už len jedna vec. Teda nie mne, ale manželke a dcére. V noci častejšie chodia na toaletu a pri schádzaní zo stanu po rebríku si museli dávať pozor, aby sa rozospané nepošmykli. V závere však musíme konštatovať, že uvedené dve kozmetické chybičky sa dajú pri všetkých pozitívach stanu na auto prehliadnuť. The post Vyskúšali sme autostan. Čo nás príjemne a čo nepríjemne prekvapilo? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Čo skutočne ovplyvňuje spotrebu auta počas prevádzky

10.07.2023 02:45 Ceny paliva asi neovplyvníme. Čo môže ovplyvniť každý motorista, je spotreba vozidla. V istej miere ide o to, ako jazdíte a ako zaťažujete vozidlo. Podľa testov je najväčším vinníkom vysokej spotreby úplne niečo iné, a to pneumatiky. To, ako sa o pneumatiky staráte, sa odrazí na spotrebe automobilu. Po prezúvaní sa robí čo? Vymeniť alebo nevymeniť pneumatiky po sezóne? Vymeniť pneumatiky v garáži alebo v pneuservise? Tieto otázky trápia motoristov z dvoch dôvodov. Prvým je čas. Povedzme si na rovinu, nikomu sa nechce otravovať s dohadovaním termínu, ktorý vám nemusí vyhovovať. A pre niekoho je aj 20 minút strávených v servise veľa. Druhým dôvodom daných otázok sú peniaze. Výmena zimných pneumatík za letné pneumatiky a opačne nie je u veľkých SUV vozidiel až tak lacná záležitosť. Počet majiteľov automobilov, ktorí prezúvajú doma rastie. Tento fakt je v poriadku. V poriadku však nie je, keď po výmene pneumatík nenastavíte geometriu. Zanedbanie nastavenie geometrie má vplyv na tri veci: pneumatiky sa ničia na istých miestach t.j. ojazdenie je nerovnomerné, vozidlo sa horšie ovláda a zvyšuje sa tiež spotreba automobilu. Valivý odpor pneumatík Ak chcete jazdiť šetrne, všímajte si označenie pneumatík, a to hlavne údaj o valivom odpore. Vysoký valivý odpor pneumatík dáva zabrať motoru. Motor musí vydať vyšší výkon, čo znamená, že spotrebuje viac paliva. Niektorí motoristi síce investujú do pneumatík s áčkovou kategóriou valivého odporu, ale následne sa o pneumatiky nestarajú. Starostlivosť by mala zahŕňať hlavne sledovanie tlaku v pneumatikách. Nízky tlak zvyšuje valivý odpor, spotrebu a ničí pneumatiky Kormoran a ostatných značiek. O koľko vás oberie vysoký valivý odpor Vyšší valivý odpor u pneumatík vplyvom nízkeho tlaku zvyšuje spotrebu približne o 6 až 10 %. Ak si k tomuto číslo pridáte ešte 10 % za strešný box pripevnený na streche, ide o vysoké sumy za palivo. V prípade, že jazdíte častejšie a dlhé vzdialenosti, ide o stovky eur. Niekoho peniaze až tak netrápia, ale trápiť by ich mal fakt, že vysoký valivý odpor predlžuje brzdnú dráhu automobilu. S tlakom v pneumatikách by ste to preháňať nemali. Ani príliš vysoký tlak resp. prehustenie nie je cestou k bezpečnej a lacnej jazde. Na spotrebe síce neprerobíte, ale zničíte rýchlo stred behúňa pneumatík. Navyše sa vozidla správa nevyspytateľné počas jazdy v zákrutách. Horšie drží na vozovke a hádže to s vami zo strany na stranu. Na spotrebu vplýva aj materiál vozovky A ako je to s povrchom vozovky? Niektoré cesty sú asfaltové a iné betónové. Po asfalte sa jazdí bezpečnejšie, ale tiež drahšie. Presnejšie povedané, asfaltové cesty zvyšujú spotrebu paliva kvôli zvýšenému valivému odporu asi o štvrtinu. The post Čo skutočne ovplyvňuje spotrebu auta počas prevádzky first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Pracovná štvorkolka, ktorú využijete v lete i v zime

08.07.2023 21:30 Keď investujete do štvorkolky vyššiu čiastku, očakávate od nej maximálne využitie. Pracovné štvorkolky sa cenovo pohybujú v hladine ako SUV alebo traktory. Preto je dôležité, aby ste vybrali na prácu na farme takú štvorkolku, ktorú využijete v lete i v zime. Aké možnosti pri výbere štvorkolky máte? Štvorkolky využívané na farmách Farmári a záhradkári potrebujú štvorkolky, ktoré sa označujú ako pracovné resp. úžitkové. Ich protikladom je štvorkolka športová. Športový model slúži čisto na relax a zábavu. Pracovné štvorkolky môžu byť rovnako zábavné, ale ich devízou sú možnosti využitia pri poľnohospodárskych prácach. Víťazom je UTV Na poľnohospodárske účely sa dajú využiť štvorkolky typu side by side, ATV a UTV. Side by side kúpte, ak nepotrebujete prevážať náklad, ale chcete niečo ťahať alebo si občas zajazdiť v lese. Úžitková ATV je rovnako dobrý ťahúň ako UTV. Má silný motor, takže dokáže suplovať mnohé nástroje. UTV t.j. nákladnú štvorkolku je možné považovať za najlepší stroj pre farmárov. Prakticky dokáže všetko, čo ostatné modely štvorkoliek a navyše má v zadnej časti zabudovanú korbu. Ide vlastne o malé nákladné vozidlo so všestranným využitím. Ak sa pre UTV model rozhodnete, vsaďte na renomovanú značku. Ide napríklad o štvorkolky can am. Všestranná nákladná štvorkolka Ako vyzerá nákladná UTV štvorkolka? Tento stroj má pohon na všetkých štyroch kolesách. Uvedená vlastnosť mu dáva v závislosti od modelu UTV takú silu, že utiahne cez 1000 kg a prevezie stovky kilogramov. Prevážanie nákladu je možné vďaka už spomínanej korbe. Vyberte stroj, ktorého korba sa dá vyklápať z kabíny jazdca. K zadnej i prednej časti UTV sa dajú pripevniť rôzne nástroje a dokonca ďalšia korba či prívesný vozík. Základnou výbavou farmárov k UTV štvorkolke bývajú pluhy, kosačky a posýpače. Dostávame sa k časti, ktorá je zaujímavá z hľadiska pohodlia farmára. UTV štvorkolky majú kabínu krytú presne tak ako traktor. Kúpte štvorkolku s vyhrievaním sedadiel a kúrením. Budete sa pri práci cítiť lepšie ako doma v obývačke. Pri riadení UTV nemajú motoristi žiadny problém. Nákladná štvorkolka sa riadi ako automobil pomocou volantu. UTV môžu mať rôzne doplnky, ktoré spríjemňujú prácu. Skúste si vytvoriť vlastnú štvorkolku na prácu na stránke https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html. The post Pracovná štvorkolka, ktorú využijete v lete i v zime first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla?

02.07.2023 22:15 Rosenie okien, navlhnuté sedačky, zápach vo vozidle. Všetky uvedené problémy v aute majú jedného spoločného menovateľa – vlhkosť. Vlhkosť v interiéri vozidla je nepríjemná, komplikuje cestovanie a môže vyvolať alergie z plesní. Ako sa dá vlhkosť v interiéri automobilu odstrániť? So zarosenými oknami nejazdite V zime je na cestách často vidieť jeden nebezpečný úkaz, a to šoférov, ktorí sa pozerajú na vozovku cez malý priezor. Zvyšok predného skla majú zarosený alebo zľadovatený. Výhľad je kľúčový z hľadiska bezpečnosti jazdy viac ako pneumatiky Kormoran. Neriskujte a sklá pred cestovaním vyčistite. Alebo s vlhkosťou bojujte, aby sa sklá nerosili a nezamŕzali. Príčiny vlhkosti vo vozidle Vlhkosť sa do interiéru dostáva rôznymi spôsobmi. Stačí, aby ste v zime nasadli do auta so zasneženými topánkami. Voda zostane na koberčekoch, začne sa odparovať a na oknách nájdete druhý deň mokré škvrny či ľad. Veľmi často vlhkosť do auta vniká aj cez popraskané tesnenia okien a dverí. Ak sa vám v aute tvorí vlhkosť, na vine môže byť tiež nefunkčný kabínový filter alebo zanesený priestor medzi predným sklom a motorom. Čo na vlhkosť v interiéri zaberá Samozrejme, že prvé, čo musíte proti vlhkosti podnikať, je vetranie. Po zaparkovaní otvorte dokorán všetky dvere, aby ste vyvolali prievan. Z kompletnej ponuky prípravkov a pomôcok proti vlhkosti je najlepší odvlhčovač vzduchu. Použiť môžete aj ten, ktorý máte doma v spálni. Kúpiť sa dajú tiež špeciálne odvlhčovače do auta v zmenšenej verzii.  Pozor na to, aby sa nahromadená voda nevyliala späť do vozidla.  Čistenie sedačiek a kobercov môže byť drahšie ako lacné pneumatiky. Z dostupnejších prostriedkov proti vlhkosti môžete vyskúšať jedlú soľ. Nasypte ju do misky a nechajte voľne vo vozidle. Podobne by mala pomôcť aj stielka pre mačky t.j. nabrúsené drevené piliny.  Pilinami naplňte staré ponožky a umiestnite ich na rôzne miesta v aute. Posledné uvedené prostriedky však nevyzerajú tak esteticky ako napríklad hliníkové disky. Preto vyskúšajte silikónový gél, ktorý býva uložený v balení s topánkami. Dá sa kúpiť aj voľne vo väčších množstvách v pekných vrecúškach, ktoré zavesíte do interiéru vozidla. Menej účinné sú staré rady motoristov. Niektorí dávajú na prístrojovú dosku novinový papier, iní skúšajú okrem jedlej sódy účinky soli alebo ryže s bavlnou. The post Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.