Rozšírené hľadanie
Pondelok 25. November 2024 |
meniny má Katarína
Porovnanie elektrickej kolobežky a e-biku

27.08.2023 00:00 Dopravné prostriedky s elektrickým pohonom sú v mestách vidieť na každom kroku. Kto nemá na elektrické auto, nevlastní garáž a nechce sa trápiť v kolónach alebo s parkovaním, ten dá prednosť elektrickej kolobežke alebo bicyklu. Dilema môže nastať pri rozhodovaní, či vám lepšie poslúži e-bike, alebo máte kúpiť kolobežku. Poďme spoločne túto dilemu rozlúsknuť. Komfort počas jazdy S ohľadom na komfort jazdy jasne vyhráva elektrický bicykel. Sedíte na pohodlnom sedle, šliapete do pedálov a lepšie sa vám udržiava balans. Mladšie ročníky síce ocenia manévrovanie s elektrickou kolobežkou, ale všetci ostatní by mali dať prednosť bicyklu s pohonom. Kolobežka nemá sedadlo a je na ovládanie oveľa náročnejšia. Keď hľadáte dopravný prostriedok do mesta, s ktorým chcete chodiť do práce, bicykel bude lepšia voľba. Skladnosť po jazde V skladnosti samozrejme vyhráva elektrická kolobežka. Je oveľa menšia a tiež ľahšia ako elektrický bicykel. Keď chcete striedať jazdu po meste s prepravou v autobuse, jasne vyhráva elektrická kolobežka. Dá sa zložiť a niesť v ruke ako kufrík. Existujú síce varianty elektrických bicyklov, ktoré sa tiež skladajú, ale vždy budú po zložení o niečo väčšie a hlavne ťažšie ako kolobežky. Prevážanie nákladu Dostávame sa k bodu, v ktorom je favorit opäť bicykel. Na riadidlá alebo na nosiče sa dá upevniť brašna a tašky. Mestské elektrické bicykle mávajú už od výrobcu pred riadidlami alebo na zadnom kolese rôzne veľké košíky. Do práce si môžete zobrať obed, notebook, oblečenie na prezlečenie. Po práci s bicyklom skočíte na nákup. S elektrickou kolobežkou by ste takéto možnosti nemali. Dojazd a rýchlosť Niektoré elektrické bicykle majú dojazd vyše 150 km. Takýto dojazd nemá žiadna elektrická kolobežka. Na druhej strane sa s kolobežkou lepšie jazdí medzi autami alebo v menších uličkách. Rýchlosť závisí od mnohých faktorov, ale kolobežka i bicykle sú v tomto bode na jednej rovine. Pozor však na to, že pre prostriedky jazdiace nad 25 km/h potrebujete vodičské oprávnenie. Možnosti jazdenia Existujú kolobežky, ktoré dokážu jazdiť aj v lese, ale nie sú určené na dlhé trasy. Keď radi jazdíte v horách, elektrický horský bicykel je vašou jedinou možnosťou. Podobne je na tom jazdenie po cestách alebo jazdenie na dlhšie vzdialenosti. Elektrické bicykle na inSPORTline nájdete v prevedeniach do každého terénu. Zhrnutie: Na jazdenie po meste a zábavu kúpte elektrickú kolobežku. Na dlhšie jazdenie, na nákupy a výlety jednoznačne odporúčame elektrický bicykel. The post Porovnanie elektrickej kolobežky a e-biku first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru – plastové vs. gumové

17.08.2023 19:00 Vaničky do kufra predstavujú praktický doplnok automobilu, ktorý chráni batožinový priestor pred jeho poškodením či zašpinením. Vyrábajú sa presne na mieru pre konkrétne vozidlá. Otázkou však zostáva, ktorý typ vaničky vzhľadom na použitý materiál zvoliť. Plastové vaničky do kufra Plastové vaničky do kufra auta sú pomerne pevné a odolné. Vyvýšené okraje zabraňujú znečisteniu interiéru kufra a vnútorné prepážky zároveň minimalizujú riziko vyšplechnutia v prípade rozliatia tekutín. Najčastejšie sa vyrábajú z polyetylénu . Vďaka jeho vlastnostiam je vanička odolná voči kyselinám, benzínu, olejom i čistiacim prostriedkom.  Plastové vaničky si dlhodobo zachovávajú svoj tvar a nehrozí tu riziko poškodenia ťažkými predmetmi s ostrými hranami. Na druhej strane, jej nevýhodou je riziko prasknutia. Údržba je zároveň jednoduchá – vaničky sú častokrát vybavené aj úchytkami pre bezproblémovú manipuláciu pri čistení. Benefitom je aj protišmyková podložka, ktorá udrží plastovú vaničku na svojom mieste. Gumové vaničky do kufra Gumová vanička je mäkšia a pružnejšia, preto je vhodná skôr na prepravu ľahšieho nákladu a batožiny. Vďaka vysokej ohybnosti je ľahko a dobre manipulovateľná, v porovnaní s plastovými modelmi je však o niečo ťažšia. Opatrená je protišmykovými prvkami zvyčajne po celej ploche vaničky. Bežne sa vyrába zo syntetickej prírodnej gumy, rovnako ako kvalitné autorohože. Tá má podobné vlastnosti ako kaučuk, napr. spomínanú elasticitu, odolnosť  voči chemikáliám a podobne, je však bez zápachu. Tak ako pri plastových modeloch, aj tu je výhodou pevný vyvýšený okraj , ktorý drží svoj tvar a zabraňuje úniku nečistôt. Materiál gumovej vaničky do auta či autorohoží odpudzuje vodu. Okrem toho sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči prepichnutiu, prezeraniu alebo roztrhnutiu. Či už sa rozhodnete pre gumovú alebo plastovú alternatívu, tento praktický autodoplnok ocení každý majiteľ vozidla, ktorého záujmom je chrániť batožinový priestor a čalúnenie v kufri pred vlhkosťou, napr. z roztápajúceho sa snehu, špinou pri prevoze materiálu či tekutinami, pri ktorých hrozí vyliatie. Zdroj foto: Aleksandr Kondratov / Shutterstock.com The post Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru – plastové vs. gumové first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Netradičné zážitkové letecké darčeky

16.08.2023 23:45 Ľudia sa neustále snažia prekonávať limity, hľadajú nové zážitky a pretekajú sa v tom, kto zažil niečo extrémne či nevšedné. Možno aj vy práve hľadáte rozptýlenie a chcete počas leta zažiť nové emócie. Letecké darčeky pre jedného alebo pre dvoch vaše očakávanie splnia. Ktoré letecké zážitky sa zaraďujú medzi nevšedné a adrenalínové? Chcete riadiť stíhačku? Nech sa páči Kto rád sleduje filmy s vojenskou tematikou, ten iste zatúžil zažiť pocit, aký zažívajú piloti stíhačiek. Možno ste po lete stíhačkou zatúžili aj počas sledovania akrobatického lietania. Takéto túžby už nie sú nemožné. Stačí sa preklikať internetom a nájdete ponuku na zážitkové darčeky pre dvoch i pre single z oblasti letov. Prakticky neexistuje typ lietadla, na ktorom by sa nedalo previesť. Od malých dopravných cez vrtuľníky až po hydroplány nájdete naozaj širokú ponuku. Ešte pred pár rokmi boli lety stíhačkou pre bežných ľudí nedostupné. Dnes sa dá kúpiť let stíhačkou, akrobatický let stíhačkou a dokonca sa dá stíhačka riadiť vďaka darčeku pilotom stíhačky na skúšku. Ak si netrúfate stíhačku pilotovať, začnite najskôr zľahka t.j. letom stíhačkou. Celý let bude mať v rukách pilot a na základe dohody s vami bude postupne skúšať rôzne triky. Pôjde len do tej hranice, ktorú mu povolíte. Pri akrobatickom lete sa môžete tešiť na 6G preťaženie a let dolu hlavou. Pilotovať stíhačku na skúšku budete po inštruktáži a za asistencie skúseného pilota. Ten bude stále v pohotovosti a v prípade problémov preberie pilotovanie. Let na čerstvom vzduchu Uzavretá kabína a rýchly let sú síce fajn, ale niekomu vyhovuje, keď počas letu pociťuje vietor v tvári a dýcha čerstvý vzduch. V tomto prípade odporúčame vyskúšať lety v otvorených prostriedkoch. Obľúbený je napríklad paragliding, motorový paragliding a let rogalom. Let rogalom nad našim hlavným mestom je zážitkom na nezaplatenie. Samozrejme, že rogalo nesmiete bez povolenia riadiť, takže poletíte v tandeme s inštruktorom. Napriek tomu ide o perfektný let, počas ktorého sa cítite tak trochu ako vtáci. Na let rogalom môžete vziať aj kamaráta alebo partnerku. Poletíte na dvoch rogalách a v spojení ste po celý čas cez mikrofón so slúchadlami. The post Netradičné zážitkové letecké darčeky first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Viete, čo je katalyzátor a na čo slúži?

13.08.2023 07:30 Pravdepodobne každý vodič vie, prečo má v aute katalyzátor. Za posledné roky však o nich v správach počuli aj nevodiči, pretože sa rozmohli ich krádeže. Krádež katalyzátora môže spôsobiť škodu aj v hodnote niekoľko tisíc eur. Čo to ten katalyzátor teda je a na čo slúži, sa dozviete v nasledujúcom článku. Čo je to katalyzátor? V každom aute so spaľovacím motorom by mal byť aj katalyzátor. To však nie je odpoveď na to, čo je katalyzátor. Katalyzátor je zariadenie vo výfukovom systéme. Môže byť umiestnený samostatne alebo môže byť súčasťou iného komponentu v systéme. Každopádne však nesmie v aute so spaľovacím motorom chýbať. Na čo slúži katalyzátor? Úlohou katalyzátoru je znižovať množstvo škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú vo výfukových plynoch. Ide predovšetkým o exhaláty a emisie, ktoré majú negatívny účinok na životné prostredie aj ľudské zdravie. Katalyzátor teda slúži ako zariadenie na čistenie výfukových plynov a zlepšuje kvalitu vypúšťaných emisií do ovzdušia. Ako katalyzátor funguje? Katalyzátor v aute je možné prirovnať k sitku s malými komôrkami či včelím plástom. Tie sú tvorené vrstvou oxidu hlinitého a zložkami vzácnych kovov ako napríklad platina, ródium a paládium. Tieto zložky vystupujú ako látky, ktoré pomáhajú vzájomnej reakcii výfukových plynov pri vysokej teplote. Cieľom celej reakcie je zabezpečiť, aby sa oxid uhoľnatý a škodlivé uhľovodíky transformovali na menej škodlivé látky, ako sú dusík a oxid uhličitý. Podľa komponent z ktorých je katalyzátor vyrobený sa delia na: Kovové katalyzátory Keramické katalyzátory Základný rozdiel medzi týmito katalyzátormi vyplýva už z názvu. Kovový katalyzátor má vložku vyrobenú z kovu a keramický katalyzátor má vložku vyrobenú z keramických materiálov. Pri porovnaní sú kovové katalyzátory odolnejšie voči mechanickému poškodeniu, avšak keramické katalyzátory bývajú lacnejšie ako tie kovové. Rozdeľujú sa však predovšetkým podľa prebiehajúcich reakcií a to na: Trojcestné Oxidačné Redukčné TIP: Viete, ako postupovať pri čistení interiéru auta? Trojcestné katalyzátory Trojčinný alebo trojcestný katalyzátor sa používa pri zážihových motoroch. Na svojom katalytickom povrchu pri dostatočnej teplote umožní vzájomnú reakciu oxidantov NOx a redukčných činidiel CHx a CO, ktoré sú vo vhodnom pomere, aby vzájomne reagovali za vzniku N2, H2O a CO2. Oxidačné katalyzátory Oxidačný katalyzátor sa používa pri vznetových motoroch, ktoré pracujú s vysokým prebytkom vzduchu, ale pri ich mechanizme spaľovania dochádza mikroskopicky k spaľovaniu veľmi bohatej zmesi. Katalyzátor redukuje škodliviny CHx a CO. Navyše pri vysokej teplote katalyzátora dochádza k dodatočnému spaľovaniu pevných častíc. Redukčné katalyzátory Redukčný katalyzátor je charakteristický tým, že znižuje emisie oxidov dusíka . Problém s týmito emisiami majú primárne vznetové motory aj zážihové motory s priamym vstrekom. Aby tieto motory splnili súčasné emisné predpisy je pre nich redukčný katalyzátor takmer nevyhnutnosťou. TIP: Znížiť produkciu škodlivín a emisií vášho vozidla môžete aj vďaka chiptuningu. Viete, čo je chiptuning a aké prináša riziká? Na čo si dať pozor? Ak chcete aby vám katalyzátor vydržal, čo najdlhšie pokúste sa vyhnúť predovšetkým: natankovaniu zlého paliva zlému zapaľovaniu motora oleju v spaľovacom priestore nespálenému palivu v katalyzátore Natália Várošová Obrázky: https://pixabay.com/cs The post Viete, čo je katalyzátor a na čo slúži? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Čo vedie k zadretiu motora?

06.08.2023 00:15 Najväčšou nočnou morou motoristu nie je defekt, ale zadretie motora. Zadretie motora je poškodenie, ktorého oprava je finančne náročná a niekedy aj nemožná. Viete, ako k zadretiu dochádza a ako sa mu dá predísť? Príčiny zadretia motora K zadretiu motora dochádza z dvoch príčin: Nízka hladina motorového oleja Absencia chladiacej zmesi, prehriatie motora Nedostatok motorového oleja Uvedeným dvom príčinám zadretiu motora sa dá predísť. Dôležité je poznať vozidlo dokonale a dokázať mu naslúchať. Nestačí venovať pozornosť len vizuálnej kontrole. Presne ako preverujete letné pneumatiky a tlak v pneumatikách, overte občas stav oleja. Zmerať hladinu a stav motorového oleja je otázkou pár minút. Modernejšie vozidlá dokážu na všetky straty oleja upozorniť. Kvôli nízkej hladine motorového oleja sa do jeho súčastí olej nedostáva a prestane správne fungovať. Dochádza k prehriatiu a zadretiu motora. Jednotlivé časti motora sa o seba trú, zvyšuje sa ich teplota. V prípade zadretia motora z dôvodu nízkej hladiny oleja dochádza k poškodeniu kľukového hriadeľa, ojnice a piestu. Dobrou správou je, že táto porucha sa dá odstrániť tak, že sa vymení kľukový hriadeľ. Zlou správou je, že ak budete svietiacu kontrolku oleja dlho ignorovať, môžu vydreté komponenty zapríčiniť fatálne zničenie motora. Najnebezpečnejší je stav, kedy piesty a ložiská nevydržia tlak, odtrhnú sa a vytvoria v motore dieru. Výmena motora v tomto prípade je tak nákladná oprava, že hlavne u starších vozidiel by prevýšila zvyškovú cenu automobilu. Absencia chladiacej zmesi Chladiaca zmes je kvapalinou, ktorú vodiči len málokedy kontrolujú. Jej nedostatok je rovnako nebezpečný ako nízka hladina motorového oleja. Chladiaca zmes chladí celý motorový systém. Ak k chladeniu z dôvodu nízkej hladiny zmesi nedochádza, motor sa prehreje. Karbónové čiastočky upchajú mazacie kanáliky, čím dochádza k stavu podobnému ako pri nedostatočnom mazaní motora. Kontrola chladiaca kvapaliny v servise je lacnejšia ako lacné pneumatiky, a preto kontrolu nezanedbajte. Nespoliehajte sa len na kontrolky v automobile a dajte na osobnú kontrolu. Predídete tak nákladnej oprave alebo zničeniu motora. Náš tip: Neignorujte zvláštny zvuk motora. Obozretní buďte, keď v motore počujete klepkajúci zvuk alebo je motor príliš hlučný. Neignorujte úniky motorového oleja a občas sa pozrite pod kapotu. The post Čo vedie k zadretiu motora? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík

03.08.2023 22:00 Každý mesiac je možné v motoristických časopisoch nájsť výsledky testov na nové pneumatiky. Testy realizujú renomované časopisy a motoristické kluby. Medzi najznámejšie patrí nemecký autoklub ADAC. Jeho hodnotenia sú v súlade s európskymi normami. Aké parametre sa pri testoch overujú? Štítky pneumatík Smerodajné pri kúpe pneumatík by mali byť pre spotrebiteľa farebné štítky, ktoré musia byť v EU súčasťou balenia každej novej pneumatiky. Na štítkoch sa dozviete všetky vlastnosti pneumatiky, ktoré sú smerodajné pre bezpečnú a šetrnú jazdu. V triedach A až E je hodnotený valivý odpor. Ten vplýva na spotrebu vozidla a má tiež ekologický aspekt. Podobne je hodnotené chovanie pneumatiky na mokrej vozovke a u zimných na zasneženej. Štítky odhalia tiež to, ako je pneumatika hlučná. Na podobnom princípe sú postavené nezávislé testy pneumatík. Je preto vhodné pred kúpou pneumatík zhodnotiť výsledky testov a sledovať hodnotenia motoristických časopisov. Testy pneumatík Okrem oficiálnych nezávislých testov pneumatík existujú recenzie na portáloch predajcov. Recenzie odzrkadľujú názory reálnych motoristov. Niekedy sa ich hodnotenia líšia od odborných, a preto nie je na škodu brať ohľad na názory ostatných šoférov. Predsa len v reálnej prevádzke sa dajú odhaliť mnohé nedostatky. Ak kupujete zimné a letné pneumatiky venujte pozornosť aj recenziám. Samotné testy autoklubu ADAC prebiehajú na uzavretých okruhoch. Na účely testov slúžia pneumatiky, ktoré klub kúpi od predajcov. Týmto spôsobom je zaistená nezávislosť testov. Testujú sa pneumatiky rôznych značiek i rozmerov. Testovanie pneumatík je náhodné a testovací šoféri nevedia, aké pneumatiky majú na kolesách obuté. Pri testoch sa hodnotia tieto kritériá: Brzdná dráha na suchu, na vode a ľade Stabilita pri jazde v zákrute U letných pneumatikách aquaplaning Odozva a reakcia pneumatík Valivý odpor, hlučnosť Trakcia Napriek tomu, že testy pneumatík sú skvelá vec, je nutné poznamenať, že chovanie pneumatík ovplyvňujú mnohé faktory. Napríklad nasadené snehové reťaze, váš spôsob riadenia alebo extrémne poveternostné podmienky. Treba myslieť aj na to, že vlastnosti pneumatík závisia od vzorky dezénu, modelu vozidla a od trate. Zdroj: continental-tires.com The post Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.